» 
»
 

ByLock kullandığı belirlenen 58 polise tutuklama talebi

Fetullahçı Terör Örgütü FETÖ üyelerinin şifreli yazışma uygulaması olan ByLock'u kullandıkları iddia edilerek gözaltına alınan, ve içlerinde baş komiser ile yardımcılarının da yer aldığı 58 polis tutuklama talebiyle, 2 polis ise adli kontrol şartıyla nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün şifreli yazışma programı olan ByLock'u kullanan emniyet mensuplarına yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Evliya Çalışkan tarafından yürütülen soruşturma kapsamında önce gözaltına alınan ve ardından adliyeye getirilen 60 polisin savcılık işlemleri tamamlandı. Savcılık, içlerinde 46 başkomiser ve yardımcılarının da yer aldığı toplam 58 polisi terör örgütüne üye olmak suçundan dolayı tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti. Savcılık, 2 polis memurunu ise adli kontrol yapılması şartı ile serbest bırakılması istemiyle hakimliğe gönderdi. Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, şüpheli polislerin ifadesini aldıktan sonra kararını açıklayacağı belirtildi. 

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ''ByLock'' programı kullanan şüpheli polislerin hakkındaki sevk yazısında, Fetullahçı Terör Örgütü'nün diğer örgütlerden farklı kılan ve etkin kılan en önemli faktörün, istihbarat ve casusluk şebekesi gibi yapılanmış olup faaliyet göstermesi olduğu vurgulayarak, kamu kurumunda çalışan örgüt üyelerinin temin ettikleri belgeleri ve elde ettikleri bilgileri bağlı oldukları kişi yada kişiler aracılığıyla FETÖ'ye aktardıkları kaydedilmişti.

Toplanan tüm belgeler ve bilgiler, örgüt tarafından amaca uygun hale getirilip hedefe alınan, hasım olarak görülen kişi ya da kurumların aleyhine kullanıldığının altı çizilerek, örgütün yasal takibattan kurtulmak amacıyla özel iletişim ve haberleşme yöntemi olan ByLock'u kullandıkları belirtilmişti. Öte yandan FETÖ soruşturması kapsamında ByLock kullandıkları tespit edilen, içlerinde 5 emniyet müdürü, 3 amir ve başkomiserlerin de yer aldığı toplam 99 polis tutuklanmıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *