» 
»
 

Çağ hastalığı depresyon nedir? Belirtileri nelerdir?

Son dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkan depresyon nedir? Bu rahatsızlığın başlangıç evresindeki belirtileri nelerdir? Mutsuzluk, üzüntü gibi duygularda yoğun yaşandığında patlak veren depresyon için uzmanlardan uyarılar geliyor. Depresyon tedavisinde neler yapılmalıdır? İşte detaylar...

Bir duygu durum bozukluğu olan depresyon resmen çağ hastalığı olmuş durumda. Herhangi bir üzüntü, bunalım, stres durumlarında ortaya çıkan ve insanın olumsuz gelişmelere karşı zayıf düşmesine neden olan depresyon nedir? Uzmanlar depresyona girenlerin cinsiyetine göre değişim gösterdiğini, kadınların duyguları daha yoğun yaşamasından ötürü kadın cinsinde bu durumun daha sıklıkla görüldüğünü belirtiyor. Duyguların çöküntüye uğraması ile birlikte ani öfke, sinirlilik hali, kendini kötü hissetme, suçluluk durumları ortaya çıkıyor. Depresyona girdiğinizi nasıl anlarsınız?

Depresyon belirtileri nedir diye soracak olursanız, depresyona giren kişide ani ruh değişimi belirginleşiyor. Onun yanı sıra, kendini değersiz ve mutsuz hissetme, karar vermekte güçlük çekme, zihin bozukluğu, konsantrasyon zorluğu, eskiden zevk alınan ve mutlu olunan aktivitelerden keyf alamama, enerjisizlik, uyku bozukluğu, yeme bozukluğu, insanlardan uzaklaşma ve yalnız kalma isteği gibi durumlar sıklıkla görülüyor. Saece ruhsal değil bedensel olarakta bir uyuşukluk ve baş, sırt, boyun ağrıları gibi vücutun çeşitli yerlerinde ağrılar hissedilebiliyor.

Depresyonun gün yüzüne çıkması adeta kişi tarafından ilmek ilmek işleniyor. Malesef ki hayatın bir parçası olan zor dönemler, üzüntü ve mutsuzluk kişiyi zayıf kılıyor olsa da aslında en önemlisi bu gibi durumlarda daha güçlü hissetmektir. Her duygu çöküntüsünde yeniden ayağa dimdik kalkılamıyorsa elbette kişi depresyona girer. Depresyon tedavisinde doğru tanı konulmalıdır. Günümüzde en sıklıkla görülen depresyon tipleri, mevsimsel depresyonlar, doğum sonrası depresyonlar, atipik depresyonlar, dirençli depresyonlar ve 65 yaş üzerindeki kişilerdeki depresyonlardır.

Tedavide özellikle büyük ölçüde sosyal desteğin önemi vardır. Depresyon türlerine göre tedavi şekilleri değişiyor olsa da kendini iyi hissetme, mutsuzluktan ayrılma durumu kişiyi kendi özgün haline geri döndürecektir. Tedavi yöntemi hasta ile işbirliği içerisinde geliştirilmelidir. Depresyonun tedavisinde doğru yanıt alma ve bu rahatsızlığın tekrarlanmamasını engellemek için motivasyon etkinlikleri yapılmalıdır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *