» 
»
 

Çakma çanta kullananlara uyarı Taklit ürünler Kanserojen olabilir

Özellikle bayanların en sevdiği aksesuarı olmazsa olmazları arasındadır çantalar. Ünlü markaların birebir taklitleri olan çakma çantalar zehirli olabilir. Türkiye’ye kaçak yollardan sokulmak üzereyken binlerce taklit çanta yakalanarak imha edildi.

Marka çanta tutkunu bayanlara kötü bir haberimiz var zira çok pahalı olduğu gerekçesiyle marka çantaların çakmalarını satın alıyorsanız elinizde zehir taşıyor olabilirsiniz. Çin’de imal edilerek farklı ülkeler üzerinden Türkiye’ye kaçak olarak sokulan çantaların yapıldığı malzemeler zehir saçıyor. Çin ve onun çevresindeki ülkelerden gelen ürünlerde bulunan ne olduğu belli olmayan kimyasal maddeler zamanla bozuluyor ve cildi tahriş ediyor. Laboratuvar denetimlerinden geçmeden piyasaya sürülen çanta, ayakkabı vb ürünlerde hangi malzemelerin kullanıldığı bilinmezken, bu tür ürünlerin alerjik hatta kanserojen olma riski oldukça yüksek. Testlerden geçirilmeden piyasaya sürülen ürünlerin sağlığınızı nasıl tehdit ettiğini ancak kullandıktan sonra anlama imkanınız var. Bu yüzden laboratuvar ortamında test edilmemiş ürünlerden uzak durmak gerekiyor.

Uzmanlar böyle bir ürün kullanımının ardından ciltte kabarma, kaşıntı, döküntü gibi belirtiler ortaya çıkarsa mutlaka bir doktora başvurmanız gerektiği konusunda uyarıyor. Uzmanlara göre maruz kalınan madde toksit dozda ise vücutta tahribat hatta beyin sağlığına varıncaya kadar olumsuz etkilerini görmek mümkün. Geçtiğimiz yaz aylarında yine kaçak yollarla Türkiye’ye sokulduğu tespit edilen binlerce ayakkabı yakalanarak imha edilmiş, hatta bu ayakkabılardan giyen vatandaşların ayaklarında büyük yaralar oluştuğu, tedavi süreçlerinin de uzun olduğu televizyon ekranlarından görülmüştü. Çakma çantalar için de aynı riskin varlığı göz önüne alınarak mümkün olduğunca şüpheli ürünlerden uzak durulması tavsiye ediliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *