» 
 

Çalışan annelere bakıcı desteği Ankara ve İstanbul'da 1500 lirayı bulacak

Ankara ve İstanbul'u da destek kapsamına alan Çalışan annelere bakıcı desteği projesi kapsamında 5 bin anneye ayda 1500 TL'ye kadar yardım yapacak olan SGK, ayrıntıları açıkladı.

Çalışan annelere bakıcı desteğinden Antalya, Bursa ve İzmir'de 2015 yılından bu yana 6 bin 755 anne ile 8 bin 418 çocuk bakıcısı yararlandı ve bu başarının ardından Ankara ve İstanbul illeri de projeye dahil edildi. Proje kapsamında Ankara'da 1500, İstanbul'da 3500 anneye daha destek verilmesi kararlaştırıldı.

Buna göre çalışan ya da çalışmaya başlayacak olan annelerin sigortalı çocuk bakıcı çalıştırmaları durumunda, 0-2 yaş arası çocuğu bulunan toplam 5 bin anneye daha ayda 1500 liraya kadar yardım yapılacak. SGK tarafından yürütülen proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse ediliyor.

İşçi statüsünde çalışan ve çalışmaya başlayacak olan 0-2 yaş arası çocuğu bulunan annelerin yararlanabileceği destek için 1200 lira yaklaşık olarak verileceği belirtilirken, engelli bir çocuğun bulunması ya da tek ebeveyn olarak yaşaması halinde ise destek 1500 liraya kadar çıkabilecek.

Çalışan annelere destek projesinden yararlanabilmek için ise sgk.gov.tr ve evdecocukbakimi.net adreslerinden ön kayıt yaptırıldıktan sonra Ankara ve İstanbul İl Müdürlüklerindeki kayıt ofislerinden kesin kayıt yaptırılabilecek. Destekten faydalanmak isteyen annelerde aranan şartlar ise öncelikle başvuru sırasında 0-24 ay arası çocuk sahibi olmak, SGK'lı işçi statüsünde sigortalı ve tam zamanlı çalışıyor olmak, İstanbul ve Ankara'da çocuğuyla aynı evde ikamet etmek, analık izin süresini geçirmiş olmak, son bir yılda aldığı ortalama brüt ücreti asgari ücretin iki katını aşmayan gelir sahibi olmak, çalıştırılan bakıcı ile kendisi ya da eşi arasında birinci derecede akrabalık ilişkisi bulunmamak, proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmamak, en geç kesin kayıt tarihi itibari ile sigorta kaydını yaptırmış olmak suretiyle çocuk bakıcısı istihdam etmek yer alıyor.

Çocuk bakıcı destek projesinde bakıcılarda aranan şartlar ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, İstanbul ve Ankara'da ikamet ediyor olmak, hizmet akdine tabi Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışıyor olmak, baktığı çocuğun anne-babası ile birinci derecede akraba olmamak, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar akraba olmamak, en az ilkokul mezunu ve 18 yaşında olmak şartları bulunuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *