» 
 

Çalışan annelere devletten 823 lira para desteği

Çalışan annelere devlet 823 TL destek sağlayacak. Bu destek kapsamında anneler yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek ve doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık analık izninin bitiminde, 6 aya kadar ücretsiz izin kullanabilecek.

Konuya ilişkin yapılan açıklamalara göre haftalık analık iznin süresi doğum sayısına göre değişecek. İlk doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda ise 180 güne kadar haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışma hakkına sahip olacak. Engelli çocuğu olan anneler için bu süre 12 aya kadar çıkacak. Aynı zamanda süre bitiminden sonra da çalışan anne veya baba çocuk ilkokula başlayana kadar yarım gün çalışabilecek.

Ancak eşlerden birinin çalışmaması durumunda geçerliliğini yitirecek Kısmi süreli çalışma hakkı mecburi okula başlama tarihine kadar geçerli olacak. Çocuk okula başlayıncaya kadar yarım gün çalışma hakkından işçiler gibi memurlar da yararlanacak. Kısmi süreli çalışma hakkından istenildiği zaman vazgeçilebilecek. 

Doğum yapan kadınlar 6 ay kadar süreyle yarı zamanlı çalışabilecek ve tam maaş alacaklar. Bunun yanı sıra bu haktan yararlanan annenin maaşı ne olursa olsun devlet aylık fazla 823 lira olacak şekilde kendisine destek verecek. Özel sektörde çalışan anneler ile kamu da istihdam eden anneler sektör gözetilmeksizin bu haktan yararlanacak. Ancak bu hakları kullanmak isteyen anneler süt izni haklarından feragat etmiş olacak. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *