» 
 

Çalışan emeklilerden kesinti kalktı maaşlar yüzde 11 fazla yattı!

Bu yıl emeklilerin hem zamlardan hem yeni uygulamalardan dolayı yüzleri güldü. Emekli olduğu halde çalışmaya devam eden Bağ-Kur’lular Ocak ayında aldıkları artışlar sonrasında şimdi de maaşlarından yapılan kesintilerin kaldırılmasıyla 3. zammı aldı.

Emekli maaşlarında yapılan artışlarla, emekli aylıklarında iyileştirme yapmayı hedefleyen hükümet son olarak çalışan emekliler ile ilgili yapığı düzenleme ise yünbinlerce emeklinin yüzünü güldürdü. Toplamda 655 bin emekliyi kapsayan düzenleme çerçevesinde, Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam eden emekliler maaşlarından yapılmakta olan yüzde 10 kesintinin iptal edilmesi sonrasında zamlı maaşlarını aldılar. Sene başında aldıkları iki zam sonrasında şimdi de sona erdirilen kesinti sayesinde çalışan emekli maaşlarında yüzde 11 civarında bir artış yaşandı. Bağ-Kur kapsamında memur emeklisi olarak çalışanlar ise yüzde 11’lik artışı geçtiğimiz ay almıştı. Bu ay ise SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olanlar kesinti miktarında artışı aldı.

Daha önce kendi işini yapan emeklilerin maaşlarında yapılan yüzde 15’lik kesinti hükümetin geçtiğimiz yıl yaptığı düzenleme ile yüzde 10’a düşürülmüş, bu yıl çıkarılan yasa ile de tamamen kaldırılmıştı. Yaklaşık 655 bin çalışan emekliye yansıyan artış Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun yaptığı açıklamaya göre emekli aylıklarında yaklaşık 63 ile 345 lira arasında değişen miktarlarda oldu.

Ancak bir işverenin yanında işçi olarak çalışan emekliler bu yasaya dahil değil. SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’ndan emekli aylığı aldığı halde SSK kapsamında özel sektörde çalışmaya devam eden emekliler  için işverenler ödedikleri ücretten Sosyal Güvenlik Destek Primi kesiyor ve SGK'ya aylık prim ve hizmet belgesi bildirmeyi sürdürüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *