» 
»
 

Çalışan kadınlar kendilerini daha değerli hissediyor

Kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma gösteriyor ki çalışanlar ev hanımlarına göre değerinin daha çok farkında ve iş hayatının üzerine evin sorumluluğunu da alan kadınlar bir anlamda kendilerini evin reisi gibi hissediyorlar.

Bingo, kadınların hayata kattıkları değere odaklanıyor ve 12 ilde gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre kadınların kendilerini değerli hissedip hissetmediklerini ortaya koyuyor. Kadınların potansiyel değerlerinin farkına varmaları için yola çıktıklarını belirten Hayat Kimya Ev Bakım Kategorisi Global Pazarlama Direktörü Gülhan Eğilmez, araştırma sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerinde kadınların ister çalışsın ister ev hanımı olsun sorumluluklarının evde daha fazla olduğuna işaret etti ve bundan sonra hazırladıkları projelerde kadınların farkındalıklarını arttırmaya yönelik çalışmaları yapacaklarını belirtti.

Araştırmanın sonuçlarına göre çalışan kadınların yüzde 75’i kendilerini gündelik hayatlarında daha değerli hissettikleri, ev hanımlarının ise sadece yüzde 67’sinde bu hissiyatın oluştuğu ortaya çıktı. Aradaki fark ise iş ortamında elde edilen takdir edilme ve onay duygularının tatmin edilmesi nedeniyle aileden fazla bir beklentinin oluşmaması olarak bulundu. Yani çalışan kadınlar evde yaptıkları işler için “eline sağlık” sözünü bile beklemiyor.

Sonuçlardan elde edilen bulgular arasında ilginç olanlardan biri de çalışan kadınların hem dışarda hem de evde hemen her işi üstlenmelerinden kaynaklı olarak kendilerini ailenin reisi gibi hissetmeleri. Ekonomik açıdan kendisini güçlü hisseden kadınlar bu şekilde değerli hissettikleri gibi ev ve ailenin sorumluluğunu da üzerlerinde hissediyorlar. Ancak kadınlar açısından en büyük beklenti annelik yönünde ortaya çıkıyor. Evlilik ve sonrasında çocuk sahibi olmak kadının hayatındaki en önemli noktaları oluştururken, kadınların hayatları boyunca duymak istedikleri en büyük övgü de başarılı bir anne olmaları şeklinde ortaya çıkıyor.

Evlilik teklifi aslında pek çok kadın için hayatlarındaki en önemli anlardan biri ancak bu durum ev hanımlarında daha baskın. Çünkü ev hanımları günlük hayatlarında kendilerini çok fazla değerli hissetmedikleri için onlara özel olan bu anı unutamıyor ancak çalışan kadınlar bu anları daha fazla hissettikleri için onlarda takdir alma ve değerli olma hissi çok daha fazla. İki kişinin işini tek başına yapan kadınlar daha çok materyalist şeylerle ilgileniyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *