» 
»
 

Çalışanların yıllık ücretli izin yönetmeliği değişti

Daha önce en çok 3'e bölünerek farklı zamanlarda kullanılabilen ücretli yıllık izin yönetmeliği, yapılan değişiklikle artık istenildiği kadar bölünerek kullanılabilecek.

Milyonlarca çalışan için müjdeli haber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan geldi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, artık çalışanların izinlerini en çok 3'e bölebilme şartını kaldırdı. Yönetmeliğin 6. maddesinin 3. fıkrasındaki "en çok üçe bölünebilir" ibaresi kaldırıldı ve yerine "bölümler halinde kullanılabilir" ibaresi getirildi.

Bir bölümü 10 günden az olmamak üzere en çok 3'e bölünebilen yıllık ücretli izin artık bölümler halinde kullanılabilecek. Aynı maddeye eklenen fıkra ile yapılan yeni düzenleme ise alt işveren işçilerden, alt işvereni değişmesine rağmen aynı işyerinde çalışmaya devam edenler için getirildi. Buna göre söz konusu işçilerin yıllık ücretli izin süreleri aynı işyerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanacak.

Alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak ettikleri yıllık ücretli izin sürelerini kullanıp kullanmadıklarını ve ilgili yıl içinde kullanılmasını sağlamak asıl işverenin yükümlülüğü olurken, alt işveren ise tutmak zorunda olduğu izin kayıt belgesinin örneğini ise asıl işverene vermekle yükümlü olacak. Yönetmeliğin 9. maddesinin 3. fıkrasına eklenen fıkra ile de yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri 4'er gün artırılarak uygulanacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *