» 
»
 

Caminin kubbesinde mahsur kalan leylekleri itfaiye kurtardı!

Bursa merkez Nilüfer ilçesi Doğanköy Mahallesindeki Yeni Cami kubbesine yumurtlayan anne leylek cami avlusunda kabloları açıktan bulunan trafoda elektrik akımına kapılarak can verdi. Kubbede bulunan 3 yavru leylek için kurtarma çalışmaları başlatıldı

Bursa’da bir cami kubbesine yuva yapıp yavrularını oraya yavrulayan anne leylek, cami avlusundaki trafoda elektrik akımına kapılarak öldü. Kubbede mahsur kalan yavru leylekler cami imamının telefonu üzerine gelen itfaiye ve belediye ekiplerinin kurtarma çalışmaları sonucunda kurtarıldı.

Merkez Nilüfer ilçesi Doğanköy Mahallesindeki Yeni Cami kubbesine bir anne leylek topladığı çalılarla bir yuva yaptı. Yuvaya yumurtlayan anne leylek, yavrularının yumurtadan çıkmasından sonra cami avlusundaki kabloları açık bulunan trafodaki elektrik akımına kapılarak can verdi. Çatıda mahsur kalan yavru leyleklerin imdadına cami imamı Mustafa Gökçe koştu. Cami cemaati ile birlikte yavruları kubbeden indirmek için çalışmalar yapan Gökçe, kubbeye ulaşamayınca Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvana Bahçesine ve itfaiye ekiplerine haber vererek çözüm yolları aradı. Olay yerine gelen kurtarma ekipleri ilk olarak merdivenli itfaiye aracıyla kubbeye ulaşmayı denese de bu girişim başarısız oldu. Daha sonra minareden çıkarak caminin üstüne ulaşan kurtarma ekipleri, bir merdiven aracılığıyla yuvaya ulaşmayı başardı. Yuvada bulunan 3 leylek yavrusundan birinin yakalanmasının ardından diğer 2 yavru korkarak kubbeden düştü.

5 yıldır Yeni Cami’de görev yaptığını belirten imam Gökçe, “Her sene bahar aylarında leylekler camimizin kubbesine yuva yapıyorlar. Ancak buraya gelen neredeyse tüm leylekler kabloları açıkta duran trafoda elektrik akımına kapılarak telef oluyorlar. Sadece bu yıl 3 leylek elektrik akımına kapılarak can verdi. Yetkililerden hayvan sevgisi adına çözüm bekliyor” diye ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *