» 
 

Can erik tezgahlara çıktı! Fiyatı cep yakıyor…

Mersin’de özel şartlarla yetiştirilen erik bahçeleri meyvelerini vermeye başladı. Manav tezgahlarında yerini almaya hazırlanan erik kilosu 300 TL’den satışa sunulacak…

Ziraat Mühendisi Özhan Gündüz eriğin ilk olarak İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde 100’er gramlık kaselerde sıcak satışa sunulacağını ifade ederek,  ilk hasadın Silifke’de yapıldığını bilen baba adaylarının hamile eşleri için burada talepte bulunduklarını belirtti.

Geçtiğimiz yıl örtü altında denilen yöntemle 30 dönümlük arazinden 8-10 ton ürün toplanırken, açıkta yetiştirilen 800 dönümlük araziden ise 8 bin ton ürün toplandığını kaydetti.

Ürünün toplanması için bir haftalık bir süreç daha gerektiğini kaydeden Gündüz, hasadın 10 Mart’ta yapılmasını planladıklarını, geçen sene olduğu gibi bu yıl da 300 TL’den satışa sunmayı planladıklarını ifade etti.

4 senedir erik üretimi yaptıklarını belirten üretici Koray Kucur, “Bu sene çok zor şartlarda üretim yaptık. Yoğun bir kar yağışı oldu. 70 cm kar yağdı. Sürekli soba yaktık. Gece gündüz uyuyamadık. Seralarımızı bu şekilde kurtardık. 10 soba günde yarım ton kömür yakarak seraları kurtardık. Üç defa sera naylonumuz patladı. İyi tarım uygulamaları yaparak bu günlere geldik” dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *