» 
»
 

Çanakkale 1915 Köprüsü ve otoyol projeleri ihale tarihi Resmi Gazete'de yayımlandı

Çanakkale 1915 Köprüsü ve Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi Malkara-Çanakkale (1915 Çanakkale Köprüsü dahil) kesimi ihale tarihi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yap-işlet-devret modeli olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilecek Çanakkale 1915 Köprüsü için ihale tarihi Resmi Gazete yayımlandı. Buna göre Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi Malkara-Çanakkale (1915 Çanakkale Köprüsü dahil) kesimi 26 Ocak 2017 tarihinde kapalı teklif alma usulü ihale edilecek.

Belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde, bu kesimin finansman, projelendirme, yapım, işletme, işletme süresi boyunca her türlü bakım, onarım işleri gerçekleştirilecek ve sözleşme süresinin bitiminde otoyol, tüm borç ve taahhütlerden arınmış olarak, bakımlı, çalışır ve kullanılabilir durumda Karayolları Genel Müdürlüğüne bedelsiz devredilecek.

26 Ocak 2017 tarihinde yapılacak ihale için dosyaları ise 2 Kasım 2016 tarihi itibariyle isteyenler Karayolları Genel Müdürlüğü İşletmeler Dairesi Başkanlığından ücretsiz olarak görebilecek ve ihaleye ilişkin dosyanın geçici teminat tutarı 100 milyon lira olurken, satın almak için KDV dahil 100 bin lira bedel ödenecek.

Çanakkale 1915 Köprüsü ihalesi için teklifler en erken ihale tarihinden 7 gün once başlayacak ve ihale yapılacak olan tarihte saat 10.00’a kadar Görevlendirme Komisyonu Başkanlığına elden veya posta yoluyla teslim edilecek. Postada yaşanacak gecikmeler ya da ihale için belirtilen gün ve saatten sonra sunulan teklifler ise kabul edilmeyecek.

Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısında köprüye ilişkin bilgiler vermiş, proje için ise Çin, Kore ve Japonya'dan ilgilenenlerin olduğun belirtmişti. Dünyanın en uzun ayak aralığı olan köprüsü olarak bir ilk olacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü'nden geçiş ücretini ise 15 Euro+KDV olarak açıklayan Başbakan Yıldırım, köprünün maliyetini, finans maliyeti hariç 10 milyar lirayı bulacağını belirtmişti.

5 yılda tamamlanması planalanan ve ömrü 100 yıl olarak belirlenen Çanakkale 1915 Köprüsü’nün teknik özelllikleri arasında ankrajlar arası toplam uzunluk değeri 4023 metre ile dikkatleri çekti. Orta açıklığı 2023 metre olarak dünyada bir ilk olan köprünün yan açıklıkları 1000’er metre. Çanakkale 1915 Köprüsü’nde şerit sayısı 2x3 olurken, tabliye genişliği 36 metre, yüksekliği ise 5 metre olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *