» 
»
 

Çanakkale Boğazı iki yönlü olarak kapatıldı

Türkiye'ye Karadeniz üzerinden doğalgaz sağlamak amacıyla Türk Akımı boru hattı inşaatı için gelen ve Karadeniz'e doğru ilerleyen 444 metre uzunluğundaki 'Pioneering Spirit' adlı gemi, Çanakkale Boğazı'na ulaştı. Karadeniz'in en derin sularına boru hattı çekecek olan dev geminin geçişi esnasında, Çanakkale Boğazı uluslararası deniz trafiğine çift yönlü olarak kapatıldı.

Ege Denizi'nden Türkiye saatiyle 07.00'de boğaz girişi yapan dev boru döşeme gemisine, Çanakkale Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait Kurtarma  4, 9 ve 10 römorkörleri ile 2 adet hızlı tahlisiye botuyla birlikte, sahil güvenlik ekipleri ve deniz polisi destek veriyor.. Güvenlik kuralları sebebiyle saat 04.00'ten itibaren çift yönlü olarak gemi trafiğine kapatılan 36 mil uzunluğundaki Çanakkale Boğazı geçişini saat 13.00 civarında tamamlanaması beklenen dev gemi, Marmara Denizi'ne doğru yoluna devam edecek. Hollanda'nın Rotterdam Limanı'ndan Rusya'nın Karadeniz kıyısında bir şehre doğru giden 403 bin 342 groston ağırlığında, 444 metre uzunluğunda ve 124 metre genişliğindeki Malta bayraklı 'Pioneering Spirit' adlı boru döşeme gemisinin, üst düzey güvenlik önlemleri eşliğinde Çanakkale Boğazı geçişine başladığı ifade ediliyor..

Gazprom kamu şirketi resmi sayfasından geçtiğimizi günlerde yaptığı açıklamada, inşaat yüklenicisi olan Allseas'a ait Audacia gemisinin Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Anapa şehri yakınında Türk Akımı için boruları suya indirmeye başladığı belirtilmiş, Karadeniz'e gelindiğindeyse boru döşeme işini 'Pioneering Spirit'  adlı geminin üstleneceği söylenmişti. Diğer taraftan, Çanakkale-Kilitbahir ve Çanakkele-Eceabat feribot seferlerinin de dev geminin geçişi için geçici bir süre için durdurulduğu açıklandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *