» 
»
 

Çanakkale’deki bazı barajlar kırmızı alarm vermeye başladı

Çanakkale’de bulunan bazı barajlarda, yaz mevsimi boyunca yağışların yetersiz olması dolayısı ile su seviyesi yüzde 6 oranlarına kadar düştü. Kent’te bulunan Atikhisar Barajı Havzası'nda su seviyesindeki düşüş sebebi ile çöle döndü.

Çanakkale ilinde içme, sulama gibi birçok amaç için kullanılmakta olan 9 barajdaki su miktarı, yaz dönemini yağışsız geçirmesi dolayısı ile baraj suyu seviyelerinde önemli kayıplar verdi. 136 milyon metreküp su tutma kapasitesine bulunan Biga Bakacak Barajı'nda bu düşüş nedeni ile 8 milyon 139 bin metreküp su bulunmakta. Öte yandan 88 milyon metreküp kapasiteli Biga Taşoluk Barajı'nda ise su miktarı 25 milyon 347 bin metreküpe düştü.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri konuya ilişkin yaptıkları açıklamada, Çanakkale il merkezinde mayıs ayında metrekareye 26.8, haziran ayında 39.9, eylül ayında 1.8 ve ekim ayında ise 8.6 kilogram yağış düştüğünü ifade etti. Temmuz ve ağustosun yağışsız olarak geçtiği bölgede. İçme, kullanma ve sulama ihtiyacını karşılayan 54 milyon metreküp su kapasiteli Atikhisar Barajı'nda da su miktarı ise yüzde 28’lere kadar düştü. Baraj havzasının bir bölümünde çekilen su nedeniyle toprak çatladı. Çölü andıran manzaralar ortaya çıktı.

Barajların doluluk oranının düşmesine rağmen 2016 yılı için yapılan sulama sezonunun başarılı geçtiğini ifade eden yetkililer çiftçilerin yüzünün güldüğünü ifade etti. Şimdi 2017 yılı için sonbahar ve kış mevsiminde barajların yeniden dolmasını bekleniyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *