» 
»
 

Çay ve kahve tüketimi glokomu tetikleyebilir

Günlük hayatta sıkça tüketilen çay ve kahvenin yararları ve zararları sıkça tartışılıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kafeinli içecekler glokomu (göz tansiyonu) önemli ölçüde etkiliyor.

Glokom, göz tansiyonu veya halk arasında Karasu hastalığı olarak bilinmektedir. Glokom, göz içi basıncının yükselmesi sonucu oluşan göz siniri zedelenmesi şeklinde de tanımlanır. Sık gözlenen, erken tanınıp tedavi edilmediği durumda kalıcı görme kaybına yol açan ciddi bir göz hastalığıdır.

Göz sağlığı çok önemlidir, insanlar göz sağlığı için bazı hususlara dikkat etse bile birçok husus bilinmemekte ya da gözden kaçmaktadır. Günlük olarak tüketilen kahve, çay tüketilen miktara çok daha fazla önem verilmelidir. Günlük tüketilmesi gerekilen kavhe miktarı 3-4 fincan, çay miktarı ise 4 bardakğı geçmemelidir.

Kafein içeriği yüksek filtre kahve ve enerji içecekleri hem göz içi basınç artışı hem de göz damarlarında daralma yaparak glokomlu hastalarda sinir hasarının artmasına neden olabiliyor. Çayın içinde bulunan antioksidan polifenoller ve kahvedeki klorojenik asidin glokom riskinin ve hasarının azalmasına yol açtığı da tartışılıyor. Yapılan araştırmalarda kola, enerji içeceği gibi soğuk kafeinli içeceklerin, çay ve kahvenin göz içi basıncında 2-3 saat için 1-2 mm Hg’lik bir artışa neden olarak glokomlu hastalarda risk oluşturabileceği açıklandı. Bu artışın glokomu ve ailevi glokom yatkınlığı olmayan bireyler ve günde az miktarda kafeinli içecek tüketen bireylerde görülmediği tespit edildi.

Türk kahvesinin içinde filtre kahvenin üçte biri kadar kafein bulunmaktadır. Bu nedenle göz içi basıncında artışa neden olma riski biraz daha düşüktür. Uzmanlar glokomu olan veya ailesinde glokom öyküsü olan bireyler için günlük aldıkları kafein miktarını ölçülü bir seviyede tutmaları tavsiye ediliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *