» 
»
 

Çek Cumhuriyeti’nin adı resmen değişerek Çekya oldu

Yeni adı Çekya olan Çek Cumhuriyeti'nin adı ile ilgili değişiklik Birleşmiş Milletlere ve uluslararası kurumlara bildirilirken, konuya ilişkin açıklama Dışişleri sözcüsünden geldi.

1989 yılında komünizmden ayrılan Çekoslovakya, 1993’te de Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak iki ülke olarak kapitalizme dönüş yapmıştı. Kadife Devrimi ile ülkede yaşanan büyük değişikliğin ardından şimdi de ülkenin adının değiştirilmesine karar verildi. Bazı politikacılar tarafından Çekya (Czechia) olarak önerilen ülkenin yeni ismi için bir kısmın önerisi de Çekistan (Czechlands) olmuştu.

Orta Avrupa’da bulunan ve Prag kenti ile ünlü Çek Cumhuriyeti’nin yeni adı ile ilgili bu yılın başlarında gerçekleştirilen ankette Çekya ismi hakkında düşünceleri sorulan vatandaşlardan 22 bin tanesi olumsuz görüş bildirmiş ve sadece 7 bin kişi ismi beğenmişti. Cuma günü Dışişleri Sözcüsü Michaela Lagronova ülkenin yeni isminin Çekya olduğunu, ayrıca bu ismin Fransızca, Almanca, Arapça, Çinca gibi versiyonlarının da Birleşmiş Milletlere ve uluslararası ilgili kuruluşlara bildirildiğini açıkladı.

Ancak anket sonucuna göre çok fazla beğenilmeyen Çek Cumhuriyeti’nin yeni adı hakkında hiç kimsenin zorlanmayacağının da belirtildiği açıklamada ismin tarihteki yerini zamanla alacağı bildirildi. Çek Cumhuriyeti 12 Mart 1999 yılından beri NATO, 1 Mayıs 2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *