» 
»
 

Çelik: Vize serbestisi olmazsa hiçbir meselede ilerlemeyeceğiz

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, yabancı bir kanala verdiği röportajda “Vize serbestisi olmazsa hiçbir meselede ilerlemeyeceğiz.” dedi.

Çelik, İsviçre’nin SRF televizyonuna bir röportaj vererek AB ülkelerinin sözünü tutmadığını belirtti ve Türkiye’nin AB’yi en büyük krizlerin birinden koruduğuna dikkat çekti. Suriyelilerin yüzde 1’ini alan AB ülkelerine karşın Türkiye’nin 2-3 milyon civarında sığınmacı barındırdığını vurgulayan Bakan Çelik, Avrupa’daki ülkelerin 300-500 sığınmacıyı almak için bile oylamaya gitmeyi düşündüklerini dile getirdi.

AB ülkelerinin mülteci kabulü ve Türkiye’ye mülteciler için maddi destek sözünde durmadıklarını hatırlatan Çelik, bu nedenle “Geri Kabul Anlaşması’nı yürürlüğe koymayacağız” dedi. Vize serbestisi olmadıkça başka hiçbir konuda ilerleme olmayacağını kaydeden Çelik, bire bir anlaşması ile Türkiye’nin Avrupa’yı en büyük krizlerden birinden koruduğunu, bunu da insani nedenlerle yaptıklarını söyledi. Teşekkür edecekleri yerde Türkiye’yi adete sanık sandalyesine oturttuklarını belirten Çelik “Bunu asla kabul etmiyoruz.” dedi.

Bakan Ömer Çelik, dünyada yaşanan krizlere işaret etti ve bölgesel güvenliği, refah ve istikrarı tehdit eden bu krizin Avrupa’da maddi, Arap Baharı olan ülkelerde ise demokrasi krizi şeklinde cereyan ettiğini belirtti. AB Türkiye ilişkilerinin bu şartlarda daha yoğun olması gerekirken aşırı sağın etkisindeki Avrupa’da Türkiye karşıtı kampanyalar ilerlediğini ifade eden Çelik, İngiltere eski Başbakanı David Cameron’un Türkiye’nin bin yıl daha AB’ye üye olamayacağı sözlerini hatırlattı. Müzakerelerin objektif kriterlere göre yapılmadığını söyleyen Çelik, Türkiye’nin geçmişi boyunca bir Avrupa ülkesi ve Avrupa demokrasisi olduğunu belirtti. Bakan Çelik, “En son darbe girişimi sırasında da milletimizin nasıl birinci sınıf demokrasi bilincine sahip olduğunu gördük." ifadelerini kullandı. 

Darbe girişimi sonrasında FETÖ üyelerinin temizlenmesine ilişkin sorulan soruya Türk ordusundaki generallerin 3’te 1’inin tanklar ve savaş uçaklarıyla darbe girişimine katıldığına dikkat çeken Çelik, siviller arasında hayatını kaybedenler olduğunu, çok sayıda hakim ve savcının FETÖ üyesi olduğunu ve bunların ifadelerine bakıldığında ne kadar geniş ve tehlikeli bir örgüt olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Rusya Türkiye ilişkileri hakkında da açıklamalarda bulunan Ömer Çelik, tarih boyunca Rusya ile ilişkilerin inişli çıkışlı olduğunu ancak ihtilaflara rağmen işbirliğinin devam ettiğini ifade etti. Ekonomi, turizm ve enerji sektörlerinde her zaman Rusya ile özel ilişkiler olduğunu belirten Çelik, darbe girişimi sonrasında da ilk arayan kişinin Putin olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle kendisine de teşekkür eden Çelik, “AB ile tam üyelik müzakereleri sürdüren, ABD'nin müttefiki olan, Rusya ile yakın ilişkileri ve Ortadoğu'da bağlantıları olan, Afrika'daki ilişkilerini genişleten, Latin Amerika açılımı yapan bir Türkiye, dünya için daha iyidir." dedi. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *