Çelikten yüz kat sağlam grafen ile cep telefonlarına gece görüşü!

ABD'deki teknoloji araştırma merkezi mucize madde grafen sayesinde akıllı telefonların kameralarına gece görüş özelliği eklenebileceğini açıkladı. Yapılan açıklama bilim ve teknoloji camiasında heyecan uyandırdırdı! Hangi cep telefonlarında olacak?

Termal görüntüleme cihazları, kurtarma takımlarına vepolislere büyük kolaylıklar sağlayabiliyor. Ancak bu konuda en iyi cihazlar,ağır ve pahalı olan kriyojenik soğutmaya ihtiyaç duyuyor. Ancak yeni araştırmalara göre grafen, bu sorunu da ortadan kaldırabilecek.

Çelikten yüz kat daha sağlam olan grafen, MassachusettsInstitute of Technology (MIT) araştırmacılarına göre kızılötesi sensörlerini telefonlara ilave etmeye izin verebilir. Ayrıca araştırmanın başındaki isimlerden Tomas Palacios’a göre MIT’in ürettiği sensörler, "her cep telefonu velaptop’a entegre edilebilecek kadar" küçükler.

Grafen, kızılötesi algılama yetenekleri en iyi olanmaddelerden bir tanesi. Bunu bilen araştırmacılar, maddeyi kullanarakmikroskobik bir sensör geliştirdiler. Dahası grafen, sinyalleri taşımak üzereve yongayı hava boşluğunda tutmak üzere kullanıldı. Böylece diğer cihazlardaihtiyaç duyulan harici soğutmaya gerek kalmadı.

İlk deneme için gelecek vadeden bu sonuçlar, zaman içinde dahada geliştirilecek, böylece sensör günlük kullandığımız cihazlarda yeralabilecek. Örneğin otomobilin ön camına eklenen bir sensör sayesinde sürücününgörüşü engellenmeden gece görüşü sağlanabilecek.

Grafenle ilgili etkileyici vaatler duysak da, onu gerçekanlamda kullanacağımız ürünlerin ortaya çıkmasını hala bekliyoruz.(Hürriyet)
 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *