» 
 

Cemil Ertem, et fiyatlarında ucuzlama olacağı haberini verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Cemil Ertem'de et fiyatları için flaş açıklama geldi. Et ve Süt Kurumu'nda (ESK) et fiyatlarında 5-6 TL'lik bir düşüş ile 22 TL'den et satacağını söyledi.

Önümüzdeki hafta et fiyatlarına indirim geliyor. Artık et fiyatları vatandaşın cebini yakmayacak. Cumhurbaşkanı'nın Başdanışmanı olan Cemir Ertem güzel haberi verdi. Ertem, önümüzdeki hafta içerisinde artık ESK'nın (Et ve Süt Kurumu) etleri 22 TL'den yani 5-6 TL bir düşüş olacağını müjdeledi.

Tam Bakanı Çelik, gümrük vergisi ödemeden kasaplık canlı hayvan ithalatı için 400 bin baş kontejanından 100 bin kadarı için ihale sürecinin başladığını haber verdi. 31 Aralık tarihine kadar gümrük vergisi ödemeden 400 bin baş sığır ithalatı yapılacak. Bu şekilde ateş pahası olan et fiyatlarında daha da indirim uygulanabileceği düşünülüyor.

İhale süresi kapsamında Avrupa Birliği ülkelerinden ve Güney Amerika'da deniz yolu ile ithal edilen 100 bin baş besilik hayvan ithal edilecek. Gelen besilik sığırlar öncelikle Kocaeli, Tekirdağ, Mersin, İzmir, Trabzon'daki limanlara gelecek ve teslim edilecek. Kara yolu ile gelecek ithal sığırlar ise Edirne Kapıkule Gümrüğü'ne teslim edilecek.

İthal hayvanların tartımından sonra alım şekli pazarlık usülü ile yapılacak. Söz konusu olan ihale ile Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü Ticaret ve Pazarlama Dairesi Başkanlığı tarafından 250 TL ek olarak varsa vergi de dahil edilerek satın alınabilecek. Gelecek büyük başların cinsi ise Angus, Brangus, Hereford, Limuzin ve Şarole...

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *