» 
»
 

Cep telefonları beyin kanseri yapmıyor!

Cep telefonlarının beyine yakın tutulduğundan dolayı kanser yapma riskinin olduğu halk tarafından sürekli söyleniyordu. Avusturyalı bilim adamları cep telefonları üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda beyin kanserine yol açmadığını açıkladılar...

Cep telefonları kanser yapıyor mı? İşte merak edilen sorunun cevabı haberimizin detayında...Cep telefonlarının beyine yakın tutulduğundan dolayı herkes tarafından beyin kanserine yol açacağına dair söylentiler oluyordu.  Avusturyalı bilim adamlarının cep telefonları üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda cep telefonlarının artık kansere yol açmadığını açıklandı Akıllı cep telefonlarının küçükten büyüğe herkesin kullanımda olduğu bir çağdayız ve cep telefonlarının radyasyon ve elektromanyetik dalga yaydığından dolayı kullanıcılarda kansere neden olduğu söyleniyordu. Seneler içerisinde kanser oranının artması, özellikle beyin kanserindeki artış bu söylentiyi doğrular nitelikte idi. Kanser oranlarının artmasını mercek altına alan Avusturyalı uzmanlar bu artışın cep telefonları ile kanser arasında bir bağ olup olmadığı anlamak için araştırmalara başladılar. Yapılan araştırmalar sonucunda cep telefonlarının kanser ile bağlantısı olmadığı ve kansere yol açacak radyasyonların beyin tarafından her an engellendiğini söylendi.

İstanbul Kadir Has Üniversitesi'nde cep telefonları ve sağlığa etkileri adı altında yapılan bir konferansta Amerika Çevre Sağlığı Örgütü Kurucu Başkanı Dr. Devra Davis'in yaptığı açıklamalarda, cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik dalgalardan dolayı günde 4 saatten fazla kullanımında erkeklerde çocuk sahibi olma etkenlerini azalttığına ve hamilelerde bebekleri, hafızalarını olumsuz yönde etkilediğini açıkladı. Ayrıca cep telefondan gelen sinyallerin kullanıcıların kan hücrelerine ve saç köklerine kötü etki ettiği, aynı zamanda kulakta 1 saate yakın tutulmasında da beyine zarar verdiğini dile getirmiştir. Davis, telefonların yaydığı elektromanyetik dalgaların beyin tarafından her an yok edildiği ancak zamanla beyin hücrelerimizin yavas yavas işlevlerini kaybettiğini de vurgulamıştır. Cep telefonlarının direkt olarak kansere yol açmamış olsa bile, kesinlikle bilinçli olarak kullanılması gerektiğini, kalp üzerinde, başınızın altında ve kulakta uzun süre tutulmaması gerektiğini söyledi. Cep telefonlarında konuşma yaparken kulaklıkla, hoparlör özelliği ile uzaktan konuşulmasının daha az zararlı olduğunu da ekledi. Cep telefonlarının şebeke sinyallerinin az olduğu zamanlarda daha fazla güç sarf ettiğini ve daha fazla radyasyon yaydığını, çocuklardan da mümkün olduğunda uzak tutulması gerektiğini açıklamalarına ekledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *