» 
»
 

Cep telefonlarının kanser yaptığı ispatlanmadı

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üniversite Konferansları kapsamında Yozgat'ta Türkiye Kanser ve Kanser'den Koruma konulu konferans yapıldı.

Yozgat'ta yapılan Türkiye Kanser ve Kanserden Koruma konulu konferansta Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi Bozok Salonu'nda, TÜBA Konsey Üyesi, Kanser ve Kök Hücreleri Çalışma Grupları Başkanı Prof. Dr. Taner Demirer, Türkiye'deki kanser çalışmaları ve kanserden korunmanın yollarına ilişkin bir konuşma yaptı. Türkiye'de akciğer kanserinin erkeklerde yaygın olmasının nedeninin sigara olduğuna dikkat çeken Demirer, kadınlarda da sigara kullanımın artmasından dolayı akciğer kanserinde artış görüldüğünü dile getirdi.

Dumansız Hava Sahası kampanyasının başarısının oldukça büyük olduğunu belirten Demirer, ileri dönemlerde bunun verimini göreceklerini, sigara içiminin kullanılmasını önümüzdeki 10-15 yıllık dönemlerde erkeklerdeki akciğer kanserinin azalacağını dile getirdi. Sigaranın yanı sıra alkol de kanserde önemli bir faktördür. Kansere yol açan 4 önemli sebep, sigara, alkol, spor yapmamak ile şişmanlık ve yağlı beslemedir. Yağlı beslenme ve şişmanlık özellikle de kalın bağırsak ve meme ile rahim kanseri riskini daha da artırıyor. Kadınların da sigara ve alkol kullanması riskleri ciddi derecede artırıyor. Günde en az yarım saat yürüyüş yapmak, sigaradan uzak durmak, alkol almamak, yağlı gıdalarda beslenmemek ve özellikle de tahıllı gıdalarla beslenmek gerekiyor. Cep telefonları, bilgisayarlar ve tabletlerin kanser yaptığı düşüncesinin sadece bir kanı olduğunu, bu durumun bilimsel bir dayanağının olmadığını, bunların kanser yaptığının ortaya konmadığını dile getiren Demirer, böyle bir bilimsel dayanağın olmadığını ancak ileriki yıllarda bunun daha net görülebileceğini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *