Cep telefonu kullanıcıları dikkat! Sırlarınız açığa çıkabilir

Amerika'da yapılan bir araştırmanın sonuçları oldukça ilginç detaylar ortaya çıkardı. Araştırmaya göre cep telefonları sahibinin yiyecek tercihlerinden kullandıkları ilaçlara kadar pek çok bilgiyi üzerindeki moleküller sayesinde ortaya koyuyor.

40 yetişkin ve ellerinden alınan 500 örnek üzerinde Amerika'da bulunan California Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre kişi, dokunduğu her şeyde molekül, kimyasal ve bakteriler bırakıyor. El yıkansa dahi bu durum önlenemiyor.

San Diego Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar, alınan örnekleri veri tabanında bulunan tanımlanmış moleküllerle karşılaştırdı. Telefon kullanıcılarının yaşam tarzı profillerini çıkaran araştırmacılardan Dr. Amina Bouslimani, bu moleküllerden kişinin cinsiyetini, yediklerini, içtiklerini, kullandığı kozmetik ürünleri ve hatta depresyon tedavisi görüp görmediğinin söylenebileceğini belirtti.

Parmak izi olmaksızın kişilerin yaşam tarzı ve nesnenin kime ait olduğunun belirlenmesi için yöntemin faydalı olabileceğine işaret edilen çalışmada ayrıca hastaların kullandıkları ilaçları ve hava kirliliğine maruz kalıp kalmadıklarının da belirlenebileceği ifade edildi.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *