» 
»
 

Cep telefonu spermleri pişirerek kısırlık yapıyor!

Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan cep telefonlarının elektromanyetik aktivite nedeniyle insan sağlığını tehdit ettiği yönünde araştırmalar bulunuyor. Son yapılan araştırma cep telefonlarının erkeklerde kısırlık yaptığını da ortaya çıkardı.

Artık küçük büyük yaşlısı genci herkesin elinden, cebinden, çantasından ektik olmayan cep telefonları, hayatın birer vazgeçilmezi oldu. Bir taraftan da insan sağlığı üzerindeki etkileri araştırılan cep telefonlarının erkekler üzerinde bir etkisi daha ortaya çıktı. Tüm gün cep telefonlarını pantolon cebinde taşıyan erkeklerin sperm sayısında azalma tespit edildi. Erkeklerin yüzde 47’sinde görülen bu durumun sebebi olarak ise elektromanyetik aktiviteden kaynaklanan ısı artışı olduğu gösterildi.

Erkeklerin aktif yüzen sperm sayısını ve kalitesini etkileyen bu durum hakkında bilgi veren Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Haifa Teknik Üniversitesi’nde yapılan araştırmada 100’den fazla erkeğin izlendiğini belirtti. Kasık bölgelerine yakın yerlerde cep telefonunu taşıyan erkeklerin aynı zamanda şarj halineki telefonla konuşma yaptıklarını ve uyudukları sırada da cep telefonlarını kendilerine çok yakın tuttuklarını kaydetti.

Batı bölgelerdeki erkeklerde özellikle sperm kalitesindeki azalmanın daha bariz olduğuna dikkat çeken Görgen, böyle çiftlerin yüzde 40’ında bebek sahibi olma konusunda da sıkıntılar yaşandığını belirtti. Görgen, üreme kapasitesindeki azalmanın cep telefonu kullanımındaki artışla bağlantısının da bulunduğu bilgisini verdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *