» 
»
 

Cerablus'ta eğitim-öğretim için çalışmalar devam ediyor

Bölücü terör örgütü DAEŞ'ten arındırıldıktan sonra normal hayata dönmeye başlayan Cerablus'ta öğrenci kaydı ve öğretmenlerin belirlenmesi için çalışmalar sürdürülürken, zarar gören okullar ise onarılıyor.

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında bölücü terör örgütü DAEŞ'ten temizlenen Cerablus'ta yeni bir eğitim-öğretim yılının başlaması için çalışmalar hızlandırıldı. TSK'nın Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Suriye'nin kuzeyinde terör örgütüne yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı'nın sayesinde Cerablus'ta hayat normale dönmeye başladı. Türkiye'nin destekleri ile Özgür Suriye Ordusunun geri aldığı kent, adeta şantiyeye döndü. Hemen hemen her alanda çalışmalar sürdürülüyor.

Çalışmaların tamamlanmasının sonrasında Cerablus'lu çocukların asıl olması gereken okullarda ve sıralardaki yerlerini alacaklar. Yapılan çalışmaların yaklaşık 1 hafta daha süreceği ve DAEŞ üyelerinin büyük hasar verdiği 7 okulda, temizlik, tadilat ve tefrişat çalışmalarının bitmesinin ardından Cerablus'taki çocuklar için ders zili çalacak. Veliler, şimdiden çocuklarını okullara kayıt ettirmek için telaşlanmış durumda. Cerablus yöneticileri tadilatı yapılan ve tadilatı tamamlanacak okullarda hizmet verecek öğretmenleri belirlemek için çalışmalar yapıyor. Öğretmenlik deneyimi olan kişiler için yapılacak mülakatların ardından öğretmen adayları çeşitli okullarda görevlerine başlayacak.

Cerablus Meclis Başkanı Muhammed Habeş'in Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin büyük desteğinden ve bu destek sayesinde kesintisiz 24 saat elektiriğe kavuştuklarını dile getirdi. Ayrıca ilçeye içme suyunun verilmesi hususunda da önemli aşamalara gelindiğini vurgulayan Habeş, Cerablus'un eski haline gelmesi için büyük çaba gösteren Türkiye'nin katkılarından dolayı Türkiye'ye teşekkürlerini bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *