» 
»
 

Çeşme'de 74 göçmen Yunanistan'a kaçarken yakayı ele verdi

İzmir'in Çeşme İlçesinden Yunanistan'ın Sakız Adası'na iki bot ile yasa dışı yollarla kaçmak isteyen, içlerinde kadınların ve çocukların da bulunduğu 74 göçmen Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı.

İzmir'in Çeşme İlçesinde devriye görevini yapmakta olan Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait gemilerden TCSG Yaşam, sabah saatlerinde Çiftlik Mahallesinde bulunan Karaabdullah Burnu sularında iki şişme bot içerisindeki göçmenleri fark etti. İçlerinde kadınların ve çocukların da bulunduğu sığınmacılar TCSG Yaşam gemisine alındı. Ardından sığınmacıların acil ihtiyaçları karşılandı ve gemi Çeşme açıklarında demir attı. Orada Sahil Güvenlikbotları ile gruplar halinde sığınmacılar tahliye edilerek Çeşme İskelesi'ne getirirldi.

Sayısı 74'ü bulan ve Çeşme'den Yunanistan'ın Sakız Adasına iki şişme bot ile kaçmaya çalışan sığınmacıların Afanistan, Suriye ve Irak uyruklu oldukları belirlendi. Sığınmacıların bir kısmı yorgunluktan Çeşme İskelesi'nde uyuyakaldı. Çocuklar ise herşeyden habersiz ellerindeki oyuncaklar ile oynamaya devam etti. Sığınmacıların bulundukları iskelenin arkasındaki Lunapark ise çocukların ait olması gereken yerin sorgulanmasına neden oldu. Göçmenlerin işlemlerinin tamamlanmasının sonrasında İzmir Göç İdaresi Müdürlüğü'ne sevk edilecekleri bilgisi alındı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *