» 
»
 

Ceviz kabuğunun faydaları saymakla bitmiyor

İçerisinde bulunan A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri nedeni ile ceviz insan yaşamında önemli bir rol oynuyor.

Ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen ceviz, ağaçta yetişen kabuklu bir meyvedir. Pastalarda, tatlılarda, ilaç sanayisinde, çerez olarak tükettiğimiz, plastik ve kauçuk endüstrisinde ve pek çok yerde kullanılan cevizin faydaları saymakla bitmiyor. Cevizin içerisindeki lif, protein, Omega 6 yağ asitleri, çinko, demir, magnezyum, selenyum, bakır, fosfor, manganez minerallerini ve A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerinin olmasından dolayı insan yaşamındaki önemi büyüktür.

Faydaları saymakla bitmeyen cevizin kabuğunun da fazdası oldukça çoktur. Ceviz ile kabuğu çok eski dönemlerden şimdiye kadar çeşitli hastalıkların tedavilerinde de kullanılmaktadır. Hem cilt, saç ve tırnak bakımı için kullanılan kozmetik bir üründür. Hem de bazı hastalıkların tedavisinde ilaç gibi kullanılmaktadır.

Ceviz kabuğunu çay demler gibi denlendirip içildiği zaman, özellikle soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi geliyor. Öte yandan bağırsaklarda oluşan solucanların ve kurtların tedavisi için de aynı karışım günde iki fincan olarak tüketilmelidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *