» 
»
 

Cevizin vücuda ve saça mükemmel faydaları

Ceviz, kan damarlarını genişleyerek kan dolaşımını hızlandırıyor. Buna bağlı olarak da kan ile beslenen saç kökleri saçı daha sıkı tutarak dökülmelerin olmasını engelliyor. Başta saç ve vücut için pek çok faydası olan ceviz ile hazırlanan bazı kürleri yapmak ise çok kolay. Prof. Dr. Ahmet Maranki'nin ve bazı uzmanların tavsiye ettiği ceviz kürleri ve ceviz yaprağı ile saç boyama haber detaylarında...

Cevizin pek çok faydası herkes tarafından bilinmektedir. Ceviz kan damarlarının içini pürüzsüz hale getirir ve kan dolaşımını hızlandırır. Yüksek kan basıncıcı düzeltir. Kalın bağırsak, göğüs kanseri ve prostat kanseri gibi kanser türlerinde koruma rolü oynar. Beyin gelişiminde oldukça etkilidir. Saç dökülmesini engeller. Parkinson ve alzheimer hastaıkların görülme olasığını azaltır. Antioksidan özelliğinden dolayı ise mikroplara karşı vücutta kalkan görevi üstlenir. Uyku düzenini dengeler. Kolestrol seviyesini en aza indirger. Daha saymakla bitmeyen faydaları olan cevizin saça ve vücuda mükemmel etkileri olduğunu biliyor musunuz? Ceviz yaprağı ile saç boyası nasıl yapılır? Saç için ceviz kürü nasıl hazırlanır?

Prof. Dr. Ahmet Maranki, 20 adet cevizin sert kabuğunu 5 bardak su ile kaynatıp, sabah ve akşam yatmadan önce saçların bu su ile yıkandığında birkaç gün içerisinde saç dökülmesinin durduğunun fark edileceğini belirtti. Saçlar hem dökülmeyi keser hem de saçların daha sağlıklı olmasını sağlar. Öte yandan bu su ile saçlar yumuşacık olacaktır.

Ceviz yaprağı ile çay boyamak için 2 su bardağı suya bir tutam ceviz yaprağını atın ve 20 dakika kadar kaynatın. Ardından ocağın altını kapatık 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Öte yandan ceviz kabuklarını çekiç ile ezip, blender ile püre haline 1 yemek kaşığı ceviz kabuğu elde edin. 20 dakikası dolan ceviz yapraklarına ceviz kabuklarını da ekleyin. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra karışımı haftada bir kere saçlarınıza uygulayın ve bir saat boyunca saçlarınızda bırakın ılık su ile durulayın. Bu şekilde saç rengi daha koyulaşır ve beyazlar kapanır.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *