» 
 

Çeyiz hesabı nedir şartları nelerdir merak edenlere işte detaylar

2015’in Aralık ayında Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe giren çeyiz hesabına ilişkin detaylar neler, çeyiz hesabı nedir ve şartları nelerdir merak edenlere detaylı bilgiler haberimizde…

16 Aralık 2015’te Çeyiz Hesabı ve bu hesaba yapılacak Devlet katkısını içeren yönetmelik Bakanlar Kurulu imzasından sonra Resmi Gazete’de yayımlanmış ve yürürlükteydi. Ancak Çeyiz hesabı nedir henüz tam olarak detayları belli değildi. Çeyiz hesabı şartları hakkında bilinmesi gerekenleri sizin için derledik.

Hemen herkes bir gün evlenmek ister ancak evlilik sadece iki gönlün bir olması dışında maddi gereksinimleri de olan bir süreç. Devlet artık evlenmek isteyen gençlere birikimleri oranında destek vererek gençleri evliliğe teşvik edecek. Çeyiz hesabı uygulaması ile gençler birikim hesabı açtıklarında devlet % 20 oranında ve 5 bin liraya kadar destek sağlayacak.

Çeyiz hesabından kimler faydalanabilecek?
27 yaşından önce ilk evliliğini yapacak olanlar öncelikli şartlardan birini oluştururken, bu yaşı doldurmadan hesap açacak her Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi 5 bin liraya varan destek alma hakkını kazanacak. 18 yaşından küçükler için de çeyiz hesabı açılabilecek ancak velileri aracılığıyla. Ancak bu hesap aracılığıyla devlet desteğinden faydalanabilmek için en geç 24 yaşında hesap açmak gerekiyor çünkü çeyiz hesabında 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapma şartı yer alıyor. 27 yaşında parasını alarak evlenecek gençler için evlilik tarihi itibariyle birikmiş olan tutarın yüzde 20’si olan tutar en fazla 5 bin lira olarak ödenecek. Çeyiz hesabında devlet desteği 5 bin lirayı geçemeyecek.

Çeyiz hesabı başvuruları ne zaman başlıyor?
Evlilik hazırlığı içinde olanlar için çeyiz hesabı açmak isteyenler başvurular bugün (18 Nisan 2016) tarihinden itibaren alınmaya başlıyor. Çeyiz hesabı açtırmak için nüfus cüzdanı ile yurt içindeki tüm bankalara TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırmak yeterli. 18 yaşından küçükler için veli ya da vasisi hesap açtırabiliyor. Ayrıca çeyiz hesabı sadece bir adet açtırılabiliyor ve başka bankalara taşınması mümkün değil. Türk Lirası cinsinden açılması gereken çeyiz hesabında biriken faiz, her yıl anaparaya eklenecek.

Çeyiz hesabına kaç para yatırmak gerekiyor?
Çeyiz hesabında yatırılması gereken minimum tutar aylık 100 TL en fazla ise 1000 TL olarak belirlendi. İsteyenler 3 aylık olarak 300 ya da 3000 şeklinde de ödeme yapabilecek. Bu durumda 3-4 yıl ödeme yapanlara devlet katkısı birikimin yüzde 10’u, 4-5 yıl birikim yapanlara yüzde 15’i, 5 veya daha fazla yıl ödeme yapanlara yüzde 20’si kadar olacak ancak hiçbir durumda katkı 5 bin lirayı geçemeyecek. Ancak şöyle bir kritik nokta bulunuyor. Eğer ödemelerinizde aksama olursa devlet katkısının de ödenmemesi söz konusu. Yani bir yıl içinde üç ve daha fazla ödemede aksama yaşanırsa devlet katkısı ödenmeyecek. Aynı durum bir dönem içinde çeyiz hesabından ikiden fazla para çekilmesi durumunda da geçerli.

Çeyiz hesabından para nasıl alınabilecek?
Evlenecek kişi yatırdığı para oranında alacağı devlet katkısıyla birlikte parasını evlendikten 6 sonra 6 ay içinde evlilik cüzdanı ve nüfus müdürlüklerinden ilk evliliği olduğunu gösterir belge ile başvurması halinde 2 ay zarfında parasını alabilecek.

Ödenek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda
Çeyiz hesaplarına devlet katkısı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na konulan ödenekten ve hesapların bulunduğu bankalar aracılığıyla karşılanacak. Ancak devlet katkısı en 3 yıl ödeme yapanların hesabına 3. Yılın sonunda geçecek. Yani bu yıl çeyiz hesabı açanlara ilk ödeme 2019 yılında olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *