» 
»
 

CHP halk oylamasının iptali için YSK'ya dilekçe verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, CHP'li vekillerle birlikte halk oylamasının iptali için YSK'ya dilekçe verdi.

Halk oylamasının iptali için Yüksek Seçim Kurulu'na dilekçesini CHP'li milletvekilleri ile birlikte dilekçe veren Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, çıkışta yaptığı açıklamada, anayasa değişikliğine ilişkin kampanya döneminde milletin iradesinin hakim olması için sonuna kadar çaba gösterdiklerini kaydetti. Yürüttükleri kampanyanın bir siyasi parti kampanyası değil ülkenin, milletin sorunu olarak gördüklerini belirten Tezcan, ülkenin bu sorununu parti angajmanlarından ayrılmış şekilde sandığa giderek millet iradesini hakim kılarak çözmek istediklerini ifade etti.

Tezcan, kampanya döneminde uygulanan hukuksuzlukların kampanya sonrasında oy kullanma günü ve sayım anında da devam ettiğini savundu ve "Devlet kampanyasını yürütenler baskı ve tehditle alamadıkları sonucu en son oy kullanma ve sayım döküm esnasında YSK'yı devreye sokarak alma yoluna gitmiştir. Bu seçim, tarihimize bir yeni seçim türünü daha eklemiştir. O seçim türü de mühürsüz seçim olarak anılacaktır. Tarihimizde sopalı seçimleri görmüştük. Bu seçim ne yazık ki meşruiyeti olmayan bir mühürsüz seçime dönüşmüştür." şeklinde konuştu.

İlan edilen sonuçların meşru olmadığını iddia eden Tezcan, kesinleşince yürürlüğe girebileceğini ancak hiçbir zaman meşru olmayacağını ileri sürdü. YSK'ya da bu nedenle sonuçlar henüz kesinleşmeden itiraz dilekçesi verdiklerini, halk oylamasının iptalini istediklerini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *