» 
»
 

CHP İdlib saldırısını kınadı

Esed rejiminin İdlib'e düzenlediği kimyasal saldırıya ilişkin açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, bu tür girişimlere karşı olduklarını belirterek saldırıyı kınadı.

Suriye'de Beşşar Esed rejimince Suriye'nin İdlib vilayetinde düzenlenen kimyasal saldırı hakkında CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz açıklama yaptı. Yılmaz, 100'den fazla sivilin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin açıklamasında dünyada savaşa, özellikle de kimyasal kullanılmasına karşı olduklarını dile getirdi.

Çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyla ilgili açıklama yapan Öztürk, kimyasal silahların, savaşta yasaklanan çeşitli unsurların kullanılmasını kesinlikle tasvip etmediklerini, bu tür girşimlere karşı olduklarını belirtti ve saldırıyı gerçekleştirenleri kınadıklarını ifade etti. "Suriye'de ateşkesin gerçek manada sağlanması ve siyasi çözümün gerçekleşmesi konusunda uluslararası toplum sınıfta kaldı" ifadelerini kullanan Öztürk, yaklaşık yarım milyon insanın hayatını kaybettiği Suriye'de halkın büyük bölümünün yerinden yurdundan olduğunu belirterek Türkiye'de 3 milyon Suriyeli yaşadığına işaret etti. Öztürk "Suriye uluslararası toplumun kanayan bir yarası" dedi.

Çatışmanın da ötesinde kimyasal silah kullanımına ve toplu katliamlara karşı uluslararası toplumun bir an önce harekete geçmesi gerektiğini belirten Öztürk, "Uluslararası toplum zaman kaybını, insan kaybı olarak görmeli ve gerekli adımları atmalı." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *