» 
 

Çiftçiye düşük faizli kredi 2017 yılında bazı değişikliklerle uygulanacak

Tarım faaliyetlerinde 2004 yılından beri uygulanan düşük faizli yatırım ve işletme kredisi verildiğini hatırlatan Bakan Çelik, 2017 yılında da bu uygulamaya devam edileceğini belirtti.

Tarımda üreticilerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için uygun şartlarda 2004 yılından beri kullandırılmakta olan düşük faizli kredi uygulamasına 2017 yılında devam edileceği bilgisini veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, toplam 35 başlıktan oluşan uygulama hakkında bilgi verdi. Birçok tarımsal faaliyeti kapsayan düşük faizli kredi uygulamasının tarımsal maliyetleri azaltacağını belirten Çelik, uygulama sayesinde üreticilerin gelir seviyesinde yükselme hedeflediklerini de açıkladı. Yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilen uygulama tebliğinde damızlık süt ve etçi sığır ile kombine sığır yetiştiriciliği, damızlık düve, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan besiciliği, kanatlı sektörü damızlık ve su ürünleri yetiştiriciliği, modern basınçlı sulama, çok yıllık yem bitkisi, yurtiçi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi, sera modernizasyonu konularında yüzde 100, diğer konularda yüzde 25 ile 75 arasında değişen faiz indirimi yapılacak.

Çiftçiye düşük faizli kredi kapsamında bazı değişiklikler de olduğunu kaydeden Çelik, kredi kullanma üst limitinin damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliğinde 7,5 miiyon liradan 12,5 milyon liraya yükseltildiği bilgisini de paylaştı. Yaygın bitkisel üretimde 250 bin lira olan üst limiti 750 bin liraya, bitkisel üretimde ise 2 milyon lira olan üst limiti 3 milyon liraya çıkardıklarını ifade eden Çelik, soğuk hava deposu yatırımlarının da kredi kapsamına alındığını, traktörün ise ayrı bir başlık altında değerlendirildiğini kaydetti.
Stratejik bitkisel üretim başlığı altındaki tıbbi aromatik bitkiler arasına kekik, biberiye, adaçayı, sğla yağı, sumak, keçiboynuzu, defne, fesleğen, likapa, ıhlamur, safran ve jojoba da eklendi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *