» 
»
 

Çiftçiye mazot müjdesi Başbakan Yıldırım'dan

Başbakan Binali Yıldırım, şimdiye kadar çiftçiye destek verildiğini ancak artık desteklerin daha bilinçli olacağını belirterek, çiftinin kullandığı mazotun yarısının devlet tarafından karşılanacağını çiftçilere müjdeledi.

İzmir'de Dünya Kadın Çiftçiler Gümü, 2'nci Girişimci Kadın Çiftçiler ödül törenine katılan Başbakan Binali Yıldırım, müjdeleri ard arda açıkladı. Tarımın başkenti olarak Ödemiş'i kabul ettiğini söyleyen Yıldırım, öenmli bir projeyi ilk kez burada açıklayacağı söyleyerek herkesi heyecanlandırdı. İzmir'in tarımda önemli bir kent olduğunu belirten Başbakan Binali yıldırım, İzmir'in 4 milyonun üzerinde bitkisel üretim değerinden dolayı beşinci sırada olduğunu, 3.5 milyar canlı hayvan varlığı ile Türkiye'de üçüncü olduğunu dile getirdi. Öte yandan İzmir'in gıda tarım üzerlerinde yurt dışına açılan bir kapı olduğunu, tarım ürünlerinin ihracatının tüm Türkiye'deki oranın yüzde 13'ünden fazla tek başına gerçekleştirdiğini ve süt üretiminde de bir numara olduğunu ifade etti.

Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım, konuşmalarında en çok alkışı mazor müjdesi ile aldı. Binali Yıldırım, gübrede yüzde 23 indirimin sağlandığını ve şimdi de mazot da indirime olanacak sağlanacağını söyleyerek çiftçinin kullandığı mazotun yarısının devletten olduğunu söyleyerek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Yüz liralık mazotun 50 lirasını çiftçinin 50 lirasının da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından ödeneceğini söyleyerek çiftçilere ekmedikleri toprakların, basmadıkları yerin kalmamasını rica ederek önümüzdeki yıl çiftçilerin bol bol ekim yapmasını söyleyerek verdiği müjdenin ardından çiftçileri teşfik etti.

Başbakan Yıldırım, tarım destekleme sisteminde de değişikliklerin getirildiğini söyleyerek destekleme başvurularının daha kolay hale getirildiğini, 6 kat desteği artırılan desteğin 12 aya desteklere yayılmış olmasından işe yaramadığını, o zaman insanlara aldığı desteğin anlamlı gelmesi bakınından yılda iki kez destek vereceklerini, bu dönemlerin de ekim ve hasat zamanı yapılacağını söyledi. Yani ilk desteğin önümüzdeki Nisan, Mayıs aylarında, ikinci desteğin ie Eylül ve Ekim'de yapılacağını dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *