» 
 

Çiğ sütte yeni uygulama! Artık marketlerden alınabilecek

Birçok tüketici tarafından organik olası sebebiyle tercih edilen çiğ sütle ilgili yeni yaptırımlar geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tarafından yayımlanan tebliğe göre çiğ süt ambalajlanarak marketlerde satılacak.

Tebliğde yayımlandığı üzere, yalnızca yetkili kurumlarda izin alarak süt üretimi yapan hayvancılık işletmeleri üretilen çiğ sütü halka edebilecek. Bunun için gerekli şartlar arasında önceliği işletme tarafından alınacak sağlık sertifikası almakta. Ayrıca çiğ sütün sıcaklığının, sağımdan hemen sonra 4 derecenin altındaki derecelere düşürülmesi ve nakil sırasında sütün sıcaklığının 4 dereceyi geçemeyecek şekilde muhafaza edilerek taşınması gerekiyor.

Tebliğ doğrultusunda tüketiciye sunulan bu çiğ süt hiç bir suretle işlenemeyecek, dondurulmayacak, herhangi bir bileşeni ayrılamayacak, içerisine bir bileşen eklenemeyecek, separatörden geçirilemeyecek, farklı hayvan türlerine ait sütler karıştırılamayacak veya çiğ sütte değişikliğe neden olabilecek herhangi bir işleme tabi tutulamayacak.

48 SAATTE TÜKETİLECEK

Çiğ sütün tüketiciye arzı, sağımdan itibaren 24 saat içinde yapılacak. Çiğ sütün son tüketim süresi, ilk sağımdan itibaren 48 saati geçemeyecek. Çiğ süt sunacak işletmeci, yetkili merciye gerekli belgelerle başvuruda bulunacak. Başvurunun uygun bulunması halinde, süt üreten hayvancılık işletmesi 15 iş günü içinde kontrol görevlileri tarafından kontrole tabi tutulacak. Çiğ sütün ambalajında ürünün adı, üretici ya da işleme tesisinin adı, soyadı veya ticari unvanı, adresi ve hayvancılık işletme numarası, sağım tarihi, çiğ sütün son tüketim tarihi belirtilecek. En az 1 santimetre olacak şekilde “çiğ süt”, “24 saat içinde kullanılmalıdır” ve “kullanmadan önce kaynatınız” ifadeleri ambalaj üzerinde yer alacak. İşletmeci, sattığı çiğ süt miktarını, satış belgesini, sütü tedarik veya arz ettiği gıda işletmesiyle ilgili kayıtları günlük olarak tutacak. Kayıtlar en az 12 ay muhafaza edilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *