» 
»
 

Çikolatanın devi Nutella için şok eden rapor!

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, çikolatanın devi ile ilgili şoke eden bir rapor hazırladı. Dünyaca ünlü Nutella'nın içerisinde bulunan palmiye yağının kansorejen bir madde olduğu açıklandı.

İtalyan gıda devi Ferrore'nun üretimini yaptığı çikolata-fındık ezmesi ürünü olan dünyaca ünlü Nutella hakkında hazırlanan tüyler ürperten bir rapor hazırlandı. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), dünyaca bilinen Nutella'nın içerisinde bulunan palmiye yağının kansorejen olduğu açıklandı. Söz konusu raporda, diğer yağ çeşitlerine göre palmiye yağı kansorejen bir madde olarak tanımlandı.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi'nin raporu, Dünya Sağlık Örgütü'nün palmiye yağı hakkındaki görüşlerini de destekleyici bir özelliği taşıdı. Raporun ardından Nutella'nın kârı, yüzde 3 düşüş yaşadı. Nutella'nın üretici firması Ferero, bu krizin sonrasında bir televizyon reklamı yayınladı.

Nutella için yayınlanan reklamda, palmiye yağının tehlike yaratmayacak bir şekilde kullanıldığı aktarıldı. Açıklama yapan uzmanlar, Nutella'nın ekonomik düşüş nedeni ile böyle bir hamle yaptığı görüşünde bulundu. Ferrero'nun Nutella içerisinde kulalndığı palmiye yağının değiştirmeye karar vermesi durumunda, Nutella'dan elde edilen tyıllık maliyetin 8 ile 22 milyon dolar kadar artacağı ifade edildi.

Ferroe cephesi ise şok iddialaarla ilgili flaş bir açıklama yaptı. Şirketin satın alma yöneticisi Vincenzo Tapella, Nutella'nın palmiye yağı haricinde bir yağ kullanılması durumunda ürünün niteliğinde bir düşüş meydana gelebileceğini söyledi. Bu açıklamanın ardından ise Nutella tüketicileri panik yaşadı.

EFSA raporunda palmiye yağının kanserojen olduğuna ilişkin yapılan açıklamada, raine edilen palmiye yağının 200 derecenin üzerindeki sıcaklıkta, diğer bitkisel yağlardan daha da tehlikeli olarak kabul edildiği belirtildi. Palmiye yağının kokusunun ortadan kalkması için yüksek ısı kullanıldığında glisidil yağlı asit esterleri olarak nitelendirilen bir maddenin tümorlere yol açtığı düşünülen glisidolun ortaya çıkmasına neden olduğu bildirildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *