» 
»
 

Cildiniz sıcak yaz aylarında da sağlıklı bir şekilde ışıldasın

Tatile çıkmadan önce cildinizin nem dengesini sağlamak tatil dönüşünde cildin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Cilt nemini sağlamak için neler yapılmalı? Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Uzmanı Dr. Makbule Dündar'dan yapılması gerekenler.

Kavurucu sıcakların gelmesiyle birlikte tatil sezonu açıldı. Peki tatile çıkmadan önce cilidimiz için almamız gereken önlemler nelerdir? Öncelik olarak cildinizin tatile çıkmadan önce nem dengesini sağlayın. Bu size tatil sonrasında bile cildinizin ne kadar sağıklı ve parlak görüneceğine karşı bir tedbirdir. Nem dengesini, sağlıklı beslenme ve günlük bakım gibi önlemlerin alınması gerekmektedir. Yazın karşılaştığımız cilt problemlerinde alınması gereken önlemleri Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Uzmanı Dr. Makbule Dündar sizlerle paylaştı.

Cilt problemi olan kişilerin en çok sıkıntısı cilt kurumasıdır.Yaz aylarında cilt sağlığının sorunu olarak bilinen cilt kuruluğunun başta gelen nedenleri güneş ışınları, deniz ve havuz suyunun  etkisi ile cilt zamanla kurur tazeliğini ve parlaklığını kaybeder. Özellikle güneşin en tepede olduğu saatlerde güneşte çok kalındığında cilt kuruluğu kaçınılmaz olur. Cilt tipine uygun güneş kıremleri, şapka ve gözlüklerle cildinizi koruya bilirsiniz. Tatil sonrası cildinizde soyulma olmaması için ilk gün güneşe çıkmadan önce 50 faktör koruyucu krem kullanınız. Yaz aylarında alınması en önemli tedbirlerden biri 12.00 - 16.00 saatleri arasında 2 saatten fazla güneşin altında durulmamalı. Bir diğeri ise güneş koruyucusunun sürekli yenilenmesi. Bu kurallara uyulduğu müddetçe, cildinizde çok fazla bir problemle karşılaşmazsınız.

Aşırı sıcaklar yüzünden her gün duş alına bilir ancak bu duşlar cilt sağlığı için kısa süreli ve ılık su ile olmalıdır. Suda fazla zaman geçirmek cildin daha fazla kurumasına neden olur. Yaz aylarının ferahlatan meyveleri cildinizin en iyi dostudur. Kusursuz bir cilde sahip olmak için tüketilen besimlerde cilt bakım ürünleri kadar önemlidir. Vitamin ve mineraller cildin daha esnak yapıya sahip olmasını sağlar. A, C, E vitaminleri cildin sağlıklı ve güzel görünmesine destek olur.Cilt tipi ne olursa olsun herkes nemlendirici sürmeyi slışkanlık haline getirmelidir. Yazın cildin en ihtiyacı olan şey nemdir. Vücut nemlendiricilerinde dikkat edilicek olan sey cilt tipine uygun olmasıdır. Duş sonrası nemlendirici sürmek cildi rahatlatır ve bakım sağlar.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *