» 
»
 

Cilt güzelliğiniz için estetik uzmanından yaz önerileri

Aşırı sıcak havaların devam ettiği bu yaz aylarında, güneş ışığının bedenimiz üzerinde olumlu faydalarının yanı sıra zarar veren yönlerinin de olduğu belirtiliyor. Özellikle yaz tatilinde, bol bol güneş banyosu yaparken, güneşin zararlı etkilerini engelleyecek önlemler almak gerekiyor

Yazın sahillere akın eden birçok kişinin günü erken saatlerinden akşama dek güneşe maruz kalmasının cildimizin katmanlarında yaratmış olduğu tahribat, güneş ışınlarının cildimize sağladığı faydadan daha fazladır.

Cildin yaş ile doğru orantılı bir şekilde yaşlanma sürecine giriyor olması, cilt katmanları olan dermis ve epidermisde oluşuyor. Cilt alt dokusunda oluşan yağlanma ve hacim azalırken, esnekliğin de azalmasına sebep olur. Ultraviyole radyasyona maruz kalmak yani güneş ışınları altında uzun süre kalmak, ince ve ya derin kırışıklıkların cildimizde artmasına, bunula birlikte kahverengi ve kırmızı lekelerin çoğalmasına neden olur. Yaşanan bu durum aslında cildimizin kendini korumak için yaptığı bir savunma durumunun ta kendisidir. Bu mekanizmanın bozmaması için cildimize iyi bakmak gerekiyor. Günümüzde herkes günün en sıcak saatlerinde güneşe çıkılmaması gerektiğini, kıyafet seçimlerini sentetik olmayan pamuklu ürünlerden yana kullanmaları gerektiğinin bilincindedir. Koruyucu yüksek faktörlü güneş kremlerinin mutlaka kullanılması gerekiyor. Op. Dr. Bülent Cihantimur, güneş kremlerinin koruyucu etkisini yaşamak için, güneşe çıkmadan 15 dakika öncesinde sürülerek, cildin kremi emmesi gerektiğini ve bu şekilde dışarı çıkılmasının uygun olacağını belirtiyor.

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur, güneşin cildimize yapmış olduğu zararlarını ve cildin nasıl korunması gerektiğini açıklıyor. Güneş ışığının D vitamini üretimini uyardığını ve ayrıca sedef gibi deri hastalıkların üzerinde son derece faydalı bir etkisinin olduğunu ifade ediyor. Süre  korunmasız olarak güneşlenmenin cilt yaşlanması, kırışıklık, deri kanserleri ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Yaz mevsiminin bitişiyle birlikte, özellikle bayanlardan ciltlerinde oluşan lekelenmeler yüzünden Estetik International kliniklerine çok fazla başvuru  geldiğini ve gerekli tedavilerin başarıyla tamamlandığını söyleyen Cihantimur bu tarz sorunlar yaşamamak için önlemlerin yaz başı itibariyle alınması gerektiğini ifade ediyor. Özellikle burun üstü ve dudak bölgesi en fazla ihmal edilen yüz bölgesidir diyen Cihantimur,  yüzünüze yüz için üretilmiş güneş kremlerini ve dudaklar için da yüksek korumalı dudak koruyucularını kullanılması gerektiğini söylerken,  güneşe çıkıldığında, cildinizi mutlaka nemlendirmeni, bol su içmenizi ve yüzünüzü kapatarak linçe yapılı cilt bölümlerinizde oluşabilecek lekelenmelerin önüne geçebileceğinizi tavsiye ediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *