Cilt kanseri teşhisinde müthiş gelişme: Yapay zeka

ABD'de ve İngiltere'de bir grup araştırmacı cilt kanserinin teşhisinde doktorlar kadar iyi olabileceğini belirttikleri ve fotoğraf üzerinden teşhis yapabilen yapay zeka geliştirdi.

ABD'de Stanford Üniversitesi ile İngiltere'de Cancer Research UK'den araştırmacılar, fotoğraf üzerinden cilt kanserini teşhis edebilen bir yapay zeka geliştirdiklerini duyurdu. Araştırmacılar yapay zekanın uzman doktorlar kadar doğru teşhis yapabildiğini belirtti.

Yapay zekayı geliştirirken Google'ın kedi ve köpek resimlerini ayırt edebilen teknolojisinden yola çıkan araştırmacılar, söz konusu yazılımın 129 bin 540 fotoğrafı taradığında hangisinde ne tür cilt kanseri bulunduğunu teşhis edebildiğini gözlemledi.

Yapay zekaya en yaygın görülen cilt kanseri türü "karsinom" ve en ölümcül cilt kanseri tipi "melanom" işareti koymasını öğreten araştırmacılar, elde ettikleri verilerle 21 onkoloji uzmanının teşhislerini karşılaştırdı. Sonuçta yapay zekanın hemen hemen onkoloji uzmanıyla eşit düzeyde doğru bulgular elde edebildiğini gören araştırmacılar, sonucun heyecan verici olduğunu kaydetti.

Geliştirilen yapay zekanın kliniklerde test edileceğini belirten araştırmacılar, söz konusu teknolojinin doktorlara oldukça faydalı olabileceği görüşlerini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *