» 
»
 

Çin 12 Hayvanlı Takvim'e göre Horoz Yılı'nı kutluyor

Maymun Yılı sona eren Çin'de şans ve bolluk yılı olduğuna inanılan Horoz Yılı başladı. 28 Ocak itibariyle başkent Pekin'de 7 günlük resmi tatil başladı ve vatandaşlar eğlencenin tadını çıkarıyor.

Çin ay takvimine göre 28 Ocak'ta Maymun Yılı sona erdi ve Horoz Yılı başladı. 7 günlük resmi tatille birlikte vatandaşlar park ve eğlence yerlerine akın ederek yeni yılın huzur, bereket, sağlık ve zenginlik getirmesi için 7'den 70'e tüm halk kutlamalarda bir araya geldi.

Pekin Ditan Park'ta etkinlik gişelerinin önünde bilet kuyrukları oluştururken, kırmızı-sarı fenerler alanları süsledi. 56 etnik grup kendine has dansları ve oyunları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekerken, zaman zaman parkta izdiham yaşandı.

12 Hayvanlı Takvim'e göre "Horoz Yılı" olarak kutlanan bu yılın "şans ve bolluk" getireceğine inanılıyor ve her ay başka bir hayvan figürüyle belirlenerek o yıla o hayvanın ismi veriliyor. Takvim ayın hareketlerine göre belirleniyor bu nedenle de her yıl yılbaşı farklı tarihlere denk geliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *