» 
»
 

Çin ilk yerli uçağını üretti! 2017’de göklerde olacak

Teknoloji'de bir dünya devi olan Çin, bir süredir yapımına devam etmekte olduğu ilk yerli yolcu uçak olma özelliği taşıyan C919'un 2017’nin ilk yarısında tüm hazırlıklarını tamamlayarak uçuşlarına başlayacağı bildirildi.

Çin'in ilk yerli uçağı olma özelliği taşıyacak olan uçak, güvertesinin yapımının da bitirilmesi ile tek koridorlu olacağı ifade edilen C919 numaralı jeti, 2017’in ilk yarısının sonunda “gökyüzündeki amansız yarışta” olma hayalini gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu muhteşem bir teknoloji ile donatılan görkemli uçak, devlet bünyesinde faliyet göstermekte olan COMAC (Çin Ulusal İktisadi Uçak Teşebbüsü) tarafından üretiliyor.  Üretimi tamamlanmak üzere olan bu uçak sayesinde Çin, uçak devleri Airbus ve Boeing’e karşı rekabet etmeyi hedefliyor.

Planlanan zamanlamaya göre uçak, ilk uçuşunu 2015’yılında gerçekleştirmeyi hedeflemiş ancak bazı testlerin tamamlanamaması sebebiyle bu süreyi ertelemek zorunda kalınmıştır. Ayrıca uçak, Çin’in Avrupalı Airbus ve Amerikalı Boeing’e olan bağımlılığını azaltması, pazardan pay alması için devlet bünyesinde yapmış olduğu 8 yıllık çalışmasının bir sonucu olarak kendi tarihinde nir ilk olma özelliği taşıöaktadır. 168 yolcu kapasiteli ve tek koridorlu olan ilk C919, işçilerin bir yılı aşkın çalışması neticesinde ilk kez Kasım 2015’de piste çıkmıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *