» 
»
 

Çin Seddi 2 bin yıllık tarihi ile ayakta kalmaya devam ediyor

Görkemli ve ihtişamlı mimarisi ile tarihe meydan okuyan Çin Seddi, 2 bin yıldan fazla süredir ayakta kalan ve dünya üzerinde insan eliyle yapılmış en uzun savunma duvarı olarak kabul ediliyor.

1987'de UNESCO tarafından Dünyanın Kültür Mirasları Listesi'ne dahil edilen Çin Seddi, ilk olarak turistleri 1957 yılında ağırlamaya başladı. Bohay Körfezi'nden Gobi Çölü'ne kadar dağların ve vadilerin üzerinden uzanarak gelen Çin Seddi, her yıl milyonlarca turisti kendisine hayran bırakıyor.

"Yaşlı Ejderhanın Başı" anlamındaki Laolongtou bölgesinde denizle birleşen Çin Seddi bundan sonra Pekin, Tiencin, Hıbey, Şaanşi, Heylongciang, Gansu, Cilin, Liaoning, Şandong, Hınan, Çinghay eyaletleri, Ningşia Hui Özerk Bölgesi, Sincan Uygun Bölgesi ve İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nden geçerek toplam uzunluğu 21 bin kilometreyi buluyor.

Çin Seddi'nde duvar yüksekliği 4 ila 6 metre arasında değişirken, tabanda kalınlığı 7, tepede kalınlığı 6 metre olarak ölçülüyor. Duvarlarda siperler ve okçu delikleri de yer alırken, 200 metre aralıklarla gözetleme kuleleri ya da kale, 9 kilometre aralıklarla ise birer fener kulesi bulunuyor. Dünyanın en uzun savunma duvarı olarak bilinen Çin Seddi sadece tuğladan örülmemiş. Bazı bölümlerinde ahşap ve bazı bölümlerinde de taştan yapılı bölümler de bulunuyor. Kalın duvarlar üzerinde at ve araba gidebiliyor.

HER YIL UZUYOR

Kuşbakışıyla bakıldığında bir ejderhayı andıran Çin Seddi, her yıl yapılan kazı çalışmaları ile toprak ya da su altında kalan kısımları da gün yüzüne çıkarıldığı için her yıl biraz daha uzuyor. Bazı bölümleri heyelan nedeniyle toprak altına kalan duvarın, son olarak 2014 yılında Ningşia Hui Özerk Bölgesi'ndeki çalışmalarda 20 metre uzunluğunda M.Ö. 221-206 yılları arasındaki Çin Hanedanlığı'na ait kalıntıları bulunmuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *