Çin, WhatsApp'ı tamamen engelledi

Çin'de, son aylarda WhatsApp uygulaması kullananlar, fotoğraf, video gönderme ve görüntülü sohbet yapmakta sıkıntılı çekiyordu. Çin, ülkede WhatsApp üzerinden iletişim kurmayı tamamen engelledi.

Çin, özellikle Batı'ya ait sitelere, web sitelerine ve sosyal paylaşım ağlarına sınırlama ve engelleme konusunda uzunca bir geçmişe sahip görünüyor. Facebook, Twitter, Vikipedi, Instagram ve pek çok Google hizmeti şimdiki Çin'de engellenmiş durumda.

Geçmişte WhatsApp kısmi olarak engellenmişti. WhatsApp'ın bazı işlevlerinin çalışmaması durumunun son dönemde artık işlevsiz hale geldiği görüldü. Bu nedenle Çin, WhatsApp üzerinden iletişim kurmayı tamamen engelledi.

WhatsApp, metin mesajları da dahil görüntü, video gönderme, görüntülü sohbet gibi özelliklerinin kesintiye uğramasının ardından işlevini Çin'de tam anlamıyla yitirdi. WhatsApp'ın Çin'de engellenmesinin ardından ülkedekilerin tercihi diğer popüler mesajlaşma servisi olan WeChar'e geçti.

The New York Times'a konuşan siber güvenlik uzmanı, söz konusu WhatsApp'ın engellemesi durumunun doğru olduğunu belirtti. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *