» 
»
 

Çin'de hava kirliliği nedeniyle Ulusal Kırmızı Alarm verildi

Aşırı hava kirliliğinin etkili olduğu Çin'de çok sayıda uçak seferi iptal edilirken bazı otoyollar da trafiğe kapatıldı. Bazı bölgelerde Ulusal Kırmızı Alarm verildi.

Geçtiğimiz haftadan beri etkili olan hava kirliliği Çin'e ulaşımı olumsuz etkileyeme başladı. Orta, doğu ve kuzey kesimlerinde etkili olan hava kirliliği nedeniyle pek çok uçak seferi iptal edildi, otoyollar trafiğe kapatıldı.

Dünyanın en kirli kentleri arasında yer alan Çin'in büyükşehirleri, sera etkisi oluşturan gazların salınımında dünyada ilk sırada bulunuyor. Pekin'in kuzeyinde yer alan Harbin ve Şanghay şehirlerini bağlayan otoyollar hava kirliliği nedeniyle trafiğe kapatıldı. Bazı bölgelerde havadaki zararlı partikül oranını ölçen PM2.5 değerinin 500'ü aştığı görüldü. Hınan'ın başkenti Cıngcou'da bulunan havalimanında ise 50 metreye kadar düşen görüş mesafesi nedeniyle son 2 iki günde 180 uçak seferi iptal edildi.

Ulusal Kırmızı Alarm verildi

Çin'in hava kirliliği alarm sisteminde mavi, sarı, turuncu ve en üst düzey olan kırmızı bulunuyor. Başkent Pekin ve Tiencin kenti ile Hıbey, hınan, Şandong, Anhui ve Ciangsu eyaletlerinde dün ilk kez hava kirliliği nedeniyle "Ulusal Kırmızı Alarm" verildiği duyuruldu. Yüzlerce yolcunun mahsur kaldığı Pekin ve Tiencin havalimanlarına yüzlerce uçuş da iptal edilmişti. Geçtiğimiz ay 23 şehirde kırmızı alarm veren Çin'de inşaat çalışmaları da yoğun hava kirliliği yüzünden askıya alındı, bazı böglelerde eğitime ara verilmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *