Çin’de keşfi yapılan batık gemiden 400 yıllık hazine çıktı

Çin'de bulunan Sıçuan eyaletinde yapılan sualtı çalışmalarında bulunan batık bir gemide 400 yıllık olduğu düşünülen hazineye rastlandı.

Çin'in güneybatısındaki Sıçuan eyaletinde, Minciang ve  Cinciang nehirlerinin kesiştiği noktada yaklaşık 400 yıl önce battığı düşünülen gemilerden  altın, gümüş, bronz ve diğer değerli madenlerden yapılmış 10 bini aşkın eşya  çıkarıldı.

Şinhua ajansı tarafından servis edilen habere göre, Çinli arkeologlar tarafından yapılan açıklamada nehirlerin kesiştiği noktada yapılan çalışmalar esnasında bulunan eşyalar arasında çok sayıda madeni para, kılıç, bıçak,  mücevher ve demir mızrağın bulunduğunu duyurdu. Sıçuan Kültür Varlıkları ve Arkeolojik Araştırmalar Enstitüsü  Direktörü Gao Dalun ise, gemilerden çıkarılan eşyalar üzerindeki kabartmaların açıkça seçilebildiğini ve işçiliğinin kusursuz olduğunu kaydetti.

Eyalet başkenti Çıngdu'nun 50 kilometre güneyinde, Minciang ve  Cinciang nehirlerinin kesiştiği noktada bulunan hazinenin, Ming Hanedanlığı  askerlerinin saldırısı sırasında batan isyancı köylü lideri Cang Şiancong'a ait  teknelerde taşındığı sanılıyor. Arkeologların, gelecek ayın sonuna kadar sürdüreceği su altı  çalışmalarında daha çok parça bulunması bekleniyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *