» 
»
 

Çin'de X-ray cihazları radyasyon riskinden dolayı yasaklandı

Dünyanın nüfus açısından en kalabalık ülkesinin bazı bölgelerinde tren istasyonlarında ve havalimanlarında X-ray cihazları radyasyon yaydığı gerekçesi ile kaldırılıyor.

Çin Çevre Koruma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamalarda, Çin'in güneyinde yer alan Sıçuan eyaleti ve diğer bazı bölgelerdeki havalimanı ve tren istasyonlarında güvenlik kontrol amaçlı olarak kullanılan vücut tarama cihazı x-raylerin kaldırılmasına yönelik talimat verdi. X-ray cihazlarının kaldırılmasının nedeni ise radyasyon... Bakanlık yaptığı açıklamada, Suçuan eyaletinin başkenti olan Çıngdu'da bazı yolcuların radyasyon riski ile insanların karşı karşıya bırakıldıklarını belirterek şikayette bulunmalarının ardından insanların sağlıklarının korunması amacı ile bölgede izin olmadan x-ray cihazlarının üretilmesi, satılması ve kullanılmasının durdurulması ve öte yandan yasal yaptırımın güçlendirilmesi hususunda da talimatlar gönderildiği bildirildi.

DEPSP (Sıçuan Eyaleti Çevre Koruma Birimi) Çındu kentinde, bakanlığın talimatları doğrultusunda cihazların kaldırılmasını ve bu konu üzerinde araştırmaların yapılması talimatını verdi. Ayrıca Bakanlık, yapılan incelemeler sonucunda güvenlik açısından vücut taramada kullanılan x-ray cihazlarının insan vücuduna minimum bir etkide bulunduğunu ancak nüfus bakımından oldukça yoğun olan Çin'in seyahat açısından da havalimanı ve tren istasyonlarının sık sık kullanılmasından dolayı x-ray cihazlarının uygun olmadığı açıklandı. Güvenliğin sağlanması açısından x-ray cihazlarının yanı sıra hangi tedbirlerin alınacağı konusunda ise şimdilik açıklama yapılmadı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *