» 
»
 

Çin'de yaşanan doğal afette 98 kişi hayatını kaybetti

Şiddetli fırtına ve kasırga Çin'in Jiangsu eyaletini vurdu. Son gelen bilgilere göre 98 kişi hayatını kaybederken 800 kişininde yaralandığı bildirildi. Çok sayıda ev de kullanılmayacak hale geldi...

Asya kıtasında yer alan ve dünyanın en büyük ihracatçılarının başında gelen Çin ülkede etkisini gösteren fırtına ve hortumlar nedeni ile zor günler geçiriyor. Özellikle Çin'in doğusunda bulunan Jiangsu eyaletinde hortum ve fırtınada sebebi ile bir çok ev büyük hasar görürken, ilk belirlemelere göre 98 vatandaşın da hayatını kaybettiği bildirildi. Çin'in Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkenin resmi haber ajansına yaptığı açıklamada; yaşanan felaketin ülkede yarım yüz yıldır yaşanan en kötü felaket olduğunu, ve bu felaketten en az zararla kurtulabilmek adına ülkedeki tüm ekipleri seferber ettiğini ifade etti.

Felaketin yaşandığı Jiangsu eyaletinde rüzgarın şiddetinin saatte 125 kilometreye kadar ulaştığı, evlerin kullanılmaz hale geldiği, ağaçların kökünden söküldüğü, yolların yarıldığı ve etrafa savrulan parçalar nedeni ile de çok sayıda aracın hasar gördüğü bildirildi. Ölü sayısının artmasından korkulan bölgede 200'ü ağır olmak üzere 800 yaralı olduğu da gelen bilgiler arasında... Zor günler yaşandığını ifade eden yetkililer bölgeye çok sayıda çadır, taşınabilir yatak ve gıda yardımında bulunulduğu ifade edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *