» 
»
 

Çipli kimliğe 10 il daha geçiyor

Yeni nesil çipli kimliklere Kırıkkale'deki pilot uygulamanın neticesinde alınan başarılı sonuçlar doğrultusunda Artvin, Rize ve Trabzon'da kimlik kartı müracaatları alınmaya başlandı.

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak yeni nesil çipli kimlik kartları dağıtımı 14 Mart'ta Kırıkkale başlamıştı. Kırıkkale'de yapılan pilot uygulamanın ardından 10 ile daha çipli kimlik geçişi yapılacak. Rize, Artvin ve Trabzon'da kimlik kartı müracaatları şimdiden alınmaya başlandı. Çipli kimlik uygulamasının kısa süre içerisinde Adıyaman, Aksaray, Eruzum, Erzincan, Uşak, Burdur ve Yalova'yı kapsayacak şekilde genişleteceği bildirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a çipli kimlik kartlarını Rize'de sunmasının ardından uygulamada yeni bir aşamaya geçildi. Çipli kimlik kapsamında, Kırıkkale'deki pilot uygulamadan elde edilen başarılı sonuçlar doğrultusunda yeni nesil çipli kimlik kartlarının ikinci yaygınlaştırma evresi yürütülecek. İkinci evrede Riza, Artvin ve Trabzon'da kimlik kartları müracaatları yapılmaya başlandı. Kısa bir süre içerisinde Erzurum, Erzincan, Adıyaman, Burdur, Aksaray, Yalova ve Uşak'ın da içlerinde yer alıdğı 7 il daha çipli kimlik uygulamasına nahil edilecek. Yetkililerden gelen açıklamalara göre ise yeni yılda Ocak ayından itibaren Türkiye'de yeni nesil çipli kimlik kartlarının verilmeye başlanacağı belirtildi.

Peki, çipli kimlik başvurusu nasıl yapılır? Akıllı çipli kimliğe sahip olmak için 15 yaşından büyüklerin yurt içerisindeki ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında bulunanların ise dış temsilcilere şahıs olarak başvuruda bulunması gerekiyor. Müracaat için en yakın müdürlüğe gidilebileceği üzere, herhangi bir müdürlüğe de başvuru yapılabilir. Vatandaşların zaman kaybıda sebebiyet vermemeleri için önceden randevu almaları ve randevu günü ile saatine göre gitmeleri gerekecektir. Çipli kimlik için son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 fotoğraf ve nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdası, sürücü belgesi, pasaport, emmur cüzdanı, basın kartı ya da avukat kimlik kartı gibi kimlik yerine geçen fotoğraflı bir belgenin götürülmesi yeterli oluyor. Başvurunun yapılmasının ardından görevli tarafından kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek. 15 yaşını henüz tamamlamamış çocuklar için çipli kimlik başvurusunu ise veli yada vasileri yapabilecek. Başvuru süresince, kmlik bilgileri kontrol edilecek, fotoğraf taranacak, gereken alanlarda güncellemeler yapılacak, her iki el için parmak izi, el ayası damar izi ve damar izi gibi kişinin biyometrik verileri alınacak.

Başvurunun ardından kişilere PIN olarak 6 haneli bir şifre verilecek ve kişi bu şifre ile banka kartlarında olduğu üzere bazı işlemlerini kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. PIN kodu ilçe nüfus müdürlüklerinde yer alan kioslarla değiştirilebilecek. Başvurunun sonrasında kimlik kartı hazırlanarak, başvuruda belirtilen adrese PTT Kargo aracılığı ile alıcıya teslim edilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *