» 
»
 

Çipli kimlik kartı için başvurular 2 Ocak'ta tüm illerde başlıyor

Tüm illerde 2 Ocak 2017 itibariyle çipli kimlik dönemi başlıyor. Başvurular alınmaya başlayacak.

İlk kez 14 Mart'ta pilot il Kırıkkale'de verilmeye başlanan ve ardından Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum, Erzincan, Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova'da verilen çipli kimlik kartları artık 2 Ocak 2017 itibariyle tüm illerden alınabilecek.

11 pilot ilde yaklaşık 260 bin kişinin başvurduğu çiplik kimlik kartları dağıtımının 3-4 yıl içinde tüm vatandaşlara ulaşması bekleniyor. Çiplik kimlik kartına başvuru sırasında nüfus müdürlüğü personeli başvuru sahibinin T.C. kimlik numarasını sorguladıktan sonra son aldığı nüfus cüzdanı ile kimlik bilgilerini ya da kimlik kartı bilgisini kontrol edecek. İl kez başvuru sırasında nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi ile son 6 ay içinde çekilmiş ve ICAO standartlarına uygun biyometrik bir adet fotoğraf istenecek.

Çipli kimlik kartına başvuru sırasında parmak izi, parmak damar izi, al ayası damar izi olmak üzere sağ ve sol elden biyometrik veriler alınacak. Bunun alınamadığı durumlarda ise nedeni sisteme kaydedilecek.

15 yaşın üstündeki vatandaşlar şahsen çipli kimlik kartı başvurusu yapabilirken, 15 yaş altındaki çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacak. Başvuran talep ederse her yaş grubunda fotoğraf basılabilecek.

Çipli kimlik kartı başvurusu için "https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr" sitesinden giriş yapılabileceği gibi ALO 199 çağrı merkezinden randevu alarak veya randevusuz nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunulabilecek. Yurt dışında ise dış temsilciliklere gidecek. Nüfus Müdürlüklerine gidemeyecek durumdakiler için başvurular Gezici Kayıt Terminalleri ile alınacak.

Kamu hizmetlerinde çipli kimlik kartı ile güvenli şekilde erişim sağlayabilecek olan vatandaşlar hem kamu hem de özel teşebbüs hizmetlerini hızlı bir şekilde alabilecekler. Polikarbon materyalden oluşacak olan çipli kimlik kartları mevcut nüfus cüzdanları yerine kullanılacak ve 10 yıl geçerli olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *