» 
»
 

Clinton e-postaları FBI tarafından yeniden araştırılacak

Hillary Clinton’ın danışmanının eski eşinin bilgisayarında ortaya çıkan 650 bin e-posta yeniden gündeme geldi zira ABD Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu’na Clinton’ın e-postalarını yeniden araştırması için izin verdi.

8 Kasım’da gerçekleştirilecek ABD başkanlık seçimlerine az bir zaman kaldı ancak Demokrat aday Hillary Clinton ile ilgili Ağustos 2015’te başlatılan ve yargılanmasına gerek olmadığı yönünde çıkan karar sonucu kapatılan dosya peşini bırakmadı. ABD Adalet Bakanlığı, Clinton’un danışmanının eski eşinin bilgisayarında bulunan 650 bin e-posta ile ilgili yeniden araştırma izni verdi.

Hillary Clinton’ın Dişişleri Bakanlığı dönemini kapsayan 2009-2013 yılları arasında kendi özel hesabından resmi yazışmaları yaptığı gerekçesiyle Ağustos 2015’te başlatılan soruşturma, bu yazışmalarda Clinton’un yargılanmasına gerek olmayacak şekilde kapatılmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı ise söz konusu yazışmaları aralıklı olarak kamuoyu ile paylaşmıştı. FBI direktörü James Comey’in Cuma günü ABD Kongresi’ne bir mektup göndermesi ile tartışmalar yeniden tırmandı. Comey, Clinton’ın e-posta “skandalı” ile ilgili ulaştıkları yeni bilgiler doğrultusunda soruşturmayı yeniden açacaklarını bildirdi.

Adalet Bakanlığı’ndan izin alan FBI, Clinton’ın eski danışmanlarından Huma Abedin’in eski eşi Kongre Üyesi Anthony Weiner’ın bilgisayarında ortaya çıkarılan 650 bine yakın e-posta’yı yeniden soruşturacak. Weiner ile Clinton arasında başka bir soruşturma kapsamında incelenen bilgisayarda Clinton ile Abedin arasında yazışmalara rastlayan FBI, buna dayanarak soruşturmayı yeniden açmaya karar verdi. Seçimlere az bir zaman kalmasına rağmen Clinton e-posta soruşturmasının ne kadar süreceğine ilişkin ise herhangi bir değerlendirme yapılmadı.

Demokrat başkan adayı Clinton’a ait olabileceği değerlendirilen sınırlı sayıdaki e-postanın seçim sürecinde önem taşıyabileceği yorumları yapılırken, olay Amerikan medyasına da yansıdı. FBI Direktörü Comey’in ekim ayında bahsi geçen yeni e-postalardan haberdar olduğu ve buna rağmen Cuma gününe kadar herhangi bir açıklama yapmadığı iddiaları da medyada yer aldı. Seçimlere 10 gün kala Comey tarafından yapılan bu açıklamanın ise sonuçları etkileme suçlamalarını gündeme getirdi.

Clinton ise Comey’in elinde ne varsa derhal açıklaması gerektiğini ifade ederek bu adımın doğru olmadığını savundu. Cumhuriyetçi aday Donald Trump ise, bu soruşturmayı açmakta FBI’ın geç kaldığını belirtti. Adalet Bakanlığı, Kongre’ye mektupla bildirilen e-posta olayının seçim sonucunu etkileyebileceğini belirterek Comey’e tepki göstermişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *