» 
 

Coca-Cola İçecek Fitch Ratings notu en yüksek Türk şirketi oldu

Yabancı para cinsinden notunu BBB- seviyesinden BBB seviyesine yükselten Coca-Cola İçecek, Fitch Ratings'in açıklaması ile ne yüksek kredi notuna sahip Türk şirketi oldu.

Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan'da bulunan 25 fabrikası ve 10 binden fazla çalışanı ile Anadolu Grubu'nun hissedarı olduğu Coca-Cola İçecek (CCI), uluslararası kredi dereelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in yaptığı açıklamaya göre yabancı para cinsinden notunu BBB- seviyesinden BBB'ye yükseltti. Böylece CCI, kredi notu ile derecelendirilen şirket oldu.

Yerel para cinsinden ise CCI, uzun vadeli temerrüt derecelendirmesi notunu da BBB olarak teyit etti. Durağan olarak belirtilen notların görünümü ile CCI, Türkiye'nin ülke notundan iki kademe, ülke tavan notundan ise bir kademe üzerinde bulunuyor. CCI CEO'su Burak Başarır, kredi notundaki yükseltilmenin uzun vadeli ve sürdürülebilir değer yaratma yönündeki çabalarından olumlu sonuçlar aldığının göstergesi olarak değerlendirdi. Şirkete olan güvenin ve ilginin yabancı yatırımcılar nezdinde arttığını belirten Başarır, Türkiye'nin kalkınmasına ve ekonomik olarak güçlenmesine katkı sağlamak için verimliliklerini ve potansiyellerini kullanmaya devam edeceklerini belirtti.

Konuya ilişkin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in açıklamasında ise CCI'ın sağlam konumuna ve marka portföyünün kalitesine yer verildi. Fitch Ratings verilen notun şirketin Türkiye ve Orta Doğu'daki büyüme potansiyelinin, tutarlı fiyatlandırma politikasının ve farklı ekonomik koşullarda bile kar marjını koruyabilmesinin bir sonucu olarak verildiğini paylaştı.

Coca-Cola İçecek A.Ş. Coca-Cola sisteminde 5. sırada yer alıyor ve The Coca-Cola Company markalarından oluşan içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştiriyor. Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ürdün, Irak, Suriye ve Tacikistan’da 10 bin çalışanı ile faaliyet gösteren CCI, gazlı içecekler dışında tüketicilere meyve suyu, su, enerji ve sporcu içecekleri, buzlu çay ve çaydan oluşan gazsız içecekler kategorilerinde de seçenekler sunuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *