» 
»
 

Coca cola Isparta'ya yatırım yapıyor

Dünyanın en büyük kola markası olan Coca-cola Isparta'ya yatırım yapma kararı aldı. Şu ana kadar Türkiye'ya yaptığı yatırımlarda 10 yıl içinde 1 milyar dolar harcayan firma Isparta'da 110 milyonluk bir yatırımla yaklaşık 300 kişiye istihdam yapmayı hedefliyor.

Dünyanın en büyük Kola markası olan Coca-cola Türkiye'ye şu ana kadar 1 milyar dolarlık bir yatırımla dikkatleri üzerine çekti. 10 yıl süren yüksek finanslı yatırım hakkında konuşan Coca-cola Türkiye ceo'su Burak Başarır Isparta'ya 110 milyon liralık yatırım hedeflediklerini söyledi. Yaklaşık bir yıldır süren uzun araştırmalar sonucunda Isparta Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Coca-cola'nın Türkiye'deki 10'uncu büyük fabrikasına ev sahipliği yapacak. Isparta OSB yönetimi Coca-cola firmasının yatırımının 160 dönümlük arazide kurulacağını duyurdu. Dünya devi kola şirketi olan Coca-cola'nın halen 10 ülkede 24 fabrikası bulunmakta. Isparta'ya yapılacak fabrikayla istihdam'da rahatlayacak ve yaklaşık 300 kişi aileleriyle birlikte 2 bine yaklaşık kişi ekmek yiyecek. Şirketin Isparta'yı tercih nedenlerinden biri üç bölgeye yakınlığı, tarım avantajı ve kaynak suları olarak görülüyor. Şirket şu ana kadar 10 bin çalışanla birlikte 380 milyon tüketiciye 26 milyar satış gerçekleştiriyor. 

EKONOMİ'YE KATKISI BÜYÜK

Isparta'da kurulacak fabrika tam kapasite ile çalışacak. Fabrikanın yılda 220 milyondan fazla litre üretim hedefleniyor. Coca-cola firması ekonomiye de büyük değer katıyor. yapılan araştırmalarda şirketin 1 TL'lik satışı Türkiye ekonomisine 6.8 milyar olarak geri dönüyor. Araştırmayı yapan ise Boğaziçi Üniversitesi. Isparta'da kurulan fabrika bölgeye 2.8 milyar liralık katkı sağlayacak. Coca-cola yatırım yaptığı 10 ülkeden en yüksek katkıyı Türkiye'den görüyor. Bu da ülkemize büyük miktarlarda yatırım olarak geri dönüyor. Yılda 1.2 milyar liralık alım yapan şirketin yüklaşık yüzde 20'si ithalatten ekonomimize yansıyan kısma 

ŞİRKETİMİZ ÜLKEYE GÜVEN VERİYOR

Şirketin Türkiye'ye yaptığı büyük yatırımlar sonucunda tüketicilerin markaya olan ilgileri de satışlar üzerinde olumlu etki yaratıyor. Bunun için Coca-cola Türkiye'yi yatırım amaçlı görüyor. Yatırımı büyük olunca Türkiye Ekonomisi'ne katkı da direk gerçekleşmiş oluyor. Bu başarılı yatırımların arkasında ise Coca-cola'nın üründe fazgeçmediği kalite standardı olarak gösteriliyor. İleri ki yıllarda şirketin Türkiye'nin farklı merkezlerine yatırımlarda bulunacağı tahmin ediliyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *