Çocuğum zeki ama çalışmıyor diyenler dikkat! Gerçekler öyle değil

Çocuklarının okula uyum sorunu yaşayacağı endişesinde olan ebeveynlere uzmanlardan uyarı geldi. Derslerinde konsantrasyon problemi yaşayan çocuklar için "zeki ama çalışmıyor" sözünün gerçeği yansıtmadığını belirten uzmanlar dikkat eksikliği sorunu çözülmedikçe bilgi eksikliği meydana geleceğini belirtiyor.

Okulların açılmasına az bir zaman kala ebeveynler de okula uyum sorunu yaşamış çocuklarının yeni seneye nasıl başlayacaklarını düşünmekte. Derse ilgisi çabuk dağılan çocukların, normal yaşantılarında ya da oyun oynarken herhangi bir problemle karşılaşmadığını gözlemleyen aileler, çocukları için "zeki ama çalışmıyor" sözüne sığınsa da uzmanlar bunun gerçeği yansıtmadığını belirtiyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Tanju Sürmeli, yaptığı açıklamada akademik bilgi öğrenme noktaları ile oyun oynama noktalarının beyinde aynı olmadığını belirterek çocuklarda öğrenme ve dikkat bozukluğu varsa bunun ciddiye alınması ve tedavi edilmeden bir üst sınıfa başlanmaması gerektiğini kaydetti.

Oyun başarısı ile ders başarısını karıştırmayın!
İlgi alanları ile derse dikkatin aynı şekilde değerlendirilmemesi gerektiğini belirten Sürmeli, çocuklarının sevdiği şeylere saatlerce dikkatini verebildiğini ancak derslerden 5-10 dakikada sıkılan çocukları için "dersler işine gelmiyor" ifadelerini kullandıklarını ifade etti. Aslında çocukların sevdikleri şeyler ile ilgilendiklerinde beynin orta bölgesinden limbik sistemi kullandıklarını, genel akademik performanstan ise beynin ön bölgesi ile arka bölgesinin sorumlu olduğunu belirten Dr. Sürmeli, bu bölgelerin olumsuz etkilenmeleri durumunda dikkat ve konsantrasyonun çabuk bozulduğunu ailelerin ise bu durumu çocuklarının zeki ancak çalışmadığı şeklinde değerlendirdiğini belirterek bu inanışın kesinlikle yanlış olduğunu kaydetti.

Nedenleri araştırılmalı
Çocuğunuz derslerde dikkat ve konsantrasyon problemi yaşıyorsa mutlaka altında yatan neden araştırılarak tedavi edilmeli. Yaygın görülen sebepler arasında Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve Dürtü Bozukluğu (DEHB), Genel Öğrenme Bozukluğu ve Geçirilmiş kafa travmasına bağlı Dikkat Eksikliği Bozukluğu olabileceğine dikkat çeken Sürmeli, öğrenme bozukluğu yaşandığında bilginin beyindeki süreçlerindeki aksamadan dolayı çocuğun kendi yaş grubundan geri kaldığını, sol ve sağ beyin zeka puanları arasında belirgin farklar ortaya çıktığını ifade etti. En sık görülenler arasında okuma-yazmada, matematikte öğrenme zorluğu, disleksi olduğunu belirten Sürmeli, 2-7 yaş aralığındaki düşmeye bağlı hafif ve orta derece kafa travmaları sonrasında 10 yıl takipte bu durumun çocukların normal beyin gelişimini engelleyebildiği, zeka puanlarında düşme olabildiğini vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *